Buradasınız: Anasayfa > Diğer > İş Yeri Alarm Sistemleri
İş Yeri Alarm Sistemleri

İş Yeri Alarm Sistemleri

İşyeri Alarmı: Tehlikeler Karşısında Her An Tetikte Ol!

İşyeri alarm sistemleri daha geniş ifade şekliyle iş yeri güvenlik sistemleri her geçen gün önemini arttırıyor. Bir binaya girdiğinizde duman dedektörleri, gaz dedektörleri, tavan fıskiyeleri, acil çıkış yönlendirmeleri, hareket sensörleri gözünüze çarpar. Bunlar işyeri alarmının görünüm kazandığı araçlardır. Elbette bu iş yeri alarm araçlarının beyni olarak nitelendirebileceğimiz ufak bir beyaz kutu vardır. Tüm güvenlik birimlerinin bağlı olduğu alarm paneli, bir başka deyişle ‘beyaz kutu’ iş yerlerinin koruyucusudur.

Alarm Sistemleri Nedir, İş Yeri Alarmı Nasıl Çalışır?

Alarm sistemleri, bina içindeki güvenlik birimlerinden herhangi birinin tehlike uyarısı almasıyla işe koyulan güvenlik cihazıdır. Dedektörlerin acil durumu hissetmesiyle beraber, uyarı sirenleri çalmaya, görsel uyarı araçları çalışmaya başlar. Kullanılan alarm sistemine bağlı olmakla beraber ileri sistemlerde sirenin çalmasıyla eş zamanlı olarak güvenlik tehlikesi, hizmet sağlayıcı firmanın sinyal merkezine bildirilir. Merkezdeki görevliler uyarının hangi dedektörden geldiğini tespit ederler. Buna bağlı olarak çok kısa bir süre içerisinde gerekli birimlerle iletişim kurarak, desteği şirketin konumuna yönlendirir. Örneklersek daha açık olacaktır; İş yerinde duman dedektörlerinden bir uyarı geldiyse itfaiye ekiplerine, hareket sensörleri vasıtasıyla izinsiz bir giriş tespitinde kolluk güçleri durumdan haberdar edilir.

İşyeri Alarm Sistemlerinin Amacı Nedir, Neden İşyerinde Alarm Bulundurmalıyız?

İşyeri alarmının 2 ana hedefi vardır; çalışanların güvenliğinin sağlanması, işyerinin güvenliği sağlanması. Tehlike henüz büyük boyutlara ulaşmamışken, alarm devreye girerek uyarı sirenlerini çalar. Bu sayede, işine konsantre olmuş, çevresinden bir nebze uzaklaşmış çalışanların dahil çalınan keskin siren sesleri ile tehlikeden haberdar olması sağlanır. Siren sesinin yanında, tehlike uyarısı görsel uyaranlarla da çalışanlara iletilir. Acil durum halinde nasıl davranılacağı konusunda önceden pratik çalışmalar yapan işyeri çalışanları, acil çıkış yönergeleri ile tahliye edilir. Daha da önemlisi çalışanlar işyerinin güvenliğini sağlamak için kendilerini tehlikeye atmak durumda kalmazlar. Alarm sistemlerinin merkeze ilettiği mesaj ile işyerine çok kısa süre içinde gereken yardımın ulaşacağını bilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top