Buradasınız: Anasayfa > Temizlik > İlaçlama Çeşitleri
İlaçlama  Çeşitleri

İlaçlama Çeşitleri

İlaçlama, böcek, haşere, kemirgen, sinek, pire gibi canlılardan kurtulmak için yapılması sağlık açısından son derece önemli olan bir uygulamadır. Özellikle gıda işletmelerinde düzenli olarak yapılması zorunlu olan ilaçlama, diğer alanlarda da belli aralıklarla yapılmalıdır. İnsan sağlığını tehlikeye sokabilecek bakterilere sahip canlıları yok etmek, oluşabilecek hastalıkları ve etrafa saçılacak mikropları engelleyecektir. Peki ilaçlama nasıl yapılmalı ve çeşitleri nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

İlaçlama çeşitleri genel olarak; kokulu, jel ve kokusuz ilaçlama olmak üzere üçe ayrılır. Bu ilaçlama çeşitlerine kısaca değinelim.

-          Kokulu İlaçlama: Bir çok haşereye karşı kullanılan kokulu ilaçlama, haşere yoğunluğunun çok yoğun olduğu ortamlarda kullanılmaktadır. Uygulandığı alandaki oksijeni yok ederek haşerelerin sinir sistemlerini bozup, bulundukları yerden çıkmalarını sağlar. Çıktıkları zaman da, kokulu ilaç vücut teması, ağız yolu ve solunum yolu ile vücutlarına nüfus ettiği an ölümlerine neden olur. Kokulu ilaçlama yapılmadan önce açıkta olan yiyecekler, mutfak eşyaları ortadan kaldırılmalıdır. Aynı şekilde mekanda insan veya evcil hayvan bulunmamalıdır. İlaçtan tam verim alabilmek için ilaçlanan ortam 2-3 saat kapalı tutulmalıdır ve ortama girmeden önce 1-2 saat havalandırma yapılmalıdır.

-          Jel  İlaçlama: Böcekleri cezbeden güzel bir kokuya sahip olan bu ilaç böcekleri kendine çeker. Böcekler o jeli yiyerek zehirlenir ve yuvalarına döndüklerinde ölürler. Ölen böcekleri de diğer böceklerin yemesi ile yuvada bulunan bütün böcekler zehirlenerek ölürler. İnsanlar için hiç bir yan etkisi olmayan bu ilaç kullanımı sırasında veya öncesinde hiçbir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Özellikle hamam böceği ve kalorifer böceği için ideal bir ilaçlama türüdür.

-          Kokusuz İlaçlama: En çok tercih edilen ilaçlama yöntemidir. Kokusuz olmasından dolayı kullanımı sırasında mekandan uzaklaşmaya gerek yoktur. Böcekler ilaca temas ettikleri anda sinir sistemlerinin çalışması durur ve ölürler. İnsanlar ve evcil hayvanlara doğrudan temas etmediği sürece bir tehlikesi olmasa da, yine de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle gıda maddelerinin üzerine denk gelmesi ölümlere yol açabilir. Bu yüzden ilacın temas ettiği düşünülen gıdalar hemen atılmalıdır.

Haşere ve böceklerden kurtulmak için yapılan ilaçlamalarda profesyonellik son derece önemlidir. İlacın kalitesi, uygulamayı yapanın tecrübesi gibi faktörlere dikkat edilmelidir. Aksi halde beklenen sonuçlara ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden ilaçlamada kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilmesi en doğru hareket olacaktır.

Incoming search terms:

  • bahçe ilaç çeşitleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top