Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > İdeal Bebek Odası Nasıl Olmalı?
İdeal Bebek Odası Nasıl Olmalı?

İdeal Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası, dünyaya yeni gelecek olan minik bebeğin sağlığı ve rahatlığı için ona özel tasarlanmış bir oda çeşididir. Hassas bir bünyeye sahip olduklarından dolayı bebek odası dekorasyonunda her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir. Odada kullanılacak mobilyaların türü, alınan kıyafetlerin kumaşı, aydınlatma gibi her detay dikkate alınmalıdır. Peki ideal bir bebek odası nasıl olmalıdır? Bu yazımızda ideal bir bebek odası hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

-          Öncelikle oda en az bir pencereli ve 13-14 metrekare genişliğinde olmalıdır. Pencerenin önemi son derece büyüktür. Hava sirkülasyonunun olmadığı, içeriye güneşin girmediği bir oda bebek için oldukça sağlıksızdır.

-          Hijyenik ve sağlık açısından herhangi bir zarara yol açmayacak mobilya ve tekstil ürünleri tercih edilmelidir.

-          Halılar fazla toz topladıklarından ve iyi temizlenemediklerinden dolayı bebek odasında tercih edilmemelidir. İyi temizlenemeyen halılar içlerinde mikroorganizmalar bulundurur. Bu da odadaki nemin emilmesine neden olur ve özellikle alerjik yapılı bebeklerin nefes almasını güçleştirebilir. Bu yüzden halı yerine laminant parkeler tercih edilmelidir.

-          Odada büyük metal mobilyalar bulundurmak sakıncalıdır. Bunlar manyetik alan üretirler ve bu yüzden bebeğin yorgun hissetmesine neden olurlar.

-          Toksik olmayan boyaların ve cilaların kullanıldığı mobilyalar tercih edilmelidir.

-          Mobilyalar yumuşak dokulu olmalıdır. Sivri çıkıntıları ve keskin hatları olan mobilyalar kullanılmamalıdır.

-          Odadaki aydınlatma çok kuvvetli olmamalıdır.

-          Oda renginde mavi ve yeşil gibi sakinleştirici açık renkler tercih edilmelidir.

-          Bebek odasının tavanı da son derece önemlidir. Bebekler uyku dışındaki zamanlarının çoğunu tavana bakarak geçirirler. Bu yüzden tavana odanın temasına uygun şekiller yapıştırılmalıdır.

-          Mobilyalar monte edildikten sonra özellikle çekmece araları iyice temizlenmelidir. Monte sırasında çıkan talaş bebeğin cildine zarar verebilir.

-          Mobilya seçimi yaparken bebeğin büyüdüğünde oyun alanı da kalacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Tüm bu önemli detayların yanında bir başka önemli nokta da odada bir emzirme koltuğu olmasıdır. Bebek odasında yeterli alan bulunuyorsa mutlaka bir koltuk yerleştirilmelidir. Görüldüğü gibi bebek odası dekorasyonu son derece titizlik gerektirmektedir. Bunu en sağlıklı ve kaliteli şekilde yapmak için güvenilir, işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

Incoming search terms:

  • bebek odası dizaynı nasıl olmalı
  • Bebek odaları
  • çoçuk odası nasıl düzenlenir
  • bebek odası nasıl hazırlanır ev dekorasyon
  • bebek odası boyası nasıl olmalı
  • bebek odası nasıl hazırlanır
  • bebek odası yapmalı
  • bebek odasını nasıl dekore edebilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top