Buradasınız: Anasayfa > Boya > İç Cephe Yüzey Problemleri
İç Cephe Yüzey Problemleri

İç Cephe Yüzey Problemleri

İç  cephe boyamada yapılan bazı yanlışlar yüzeylerde birçok problemlere yol açmaktadır. Yanlış fırça seçimi, kalitesiz boya kullanımı gibi faktörlerden meydana gelen iç cephe yüzey problemleri  yapılacak bazı müdahalelerle onarılabilir. Bu yazımızda iç cephe yüzeylerinde oluşan problemlere ve bu problemlerin nasıl ortadan kaldırılacağına değineceğiz.

İç cephe yüzeylerde en sık karşılaşılan problemler kabarma, küf oluşumu, çatlama ve sararmadır. Bu problemlerin oluşum nedenleri ve çözümleri şu şekildedir:

-          Kabarma: Özellikle alt zeminden gelen nemin sebep olduğu kabarmaya yanlış boya seçimi ve güneş ışığının yoğun olduğu zamanlarda boyanın uygulanması da sebep olmaktadır. İç cephe yüzeylerinde kabarmaları önlemek için öncelikle ortamdaki nem geçiş sorunu çözülmelidir. Oluşan kabarmalar kazınmalı ve uygun hava şartlarında kaliteli bir boya ile tekrar boyanmalı.

-          Küf oluşumu: İç cephe yüzeylerinde karşılaşılan bu problem, mekan havalandırılmasının yeterince olmaması, dış cephedeki su yalıtımının iyi olmaması, iç cephe ile dış ortam arasında ısı farkının yüksek olması ve odanın rutubetli olması gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Odalar iyi havalandırılarak ve özellikle kışın yeterince ısıtılması ile küf oluşumu engellenebilir.

-          Çatlama: Boyanın koruyuculuk özelliğini kaybederek yukarı doğru çatlamasıdır. Yapışma ve esnekliği  düşük boya kullanımı ve astar yapılmama gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Çatlayan kısımlar kazınıp astar yapıldıktan sonra yapışkan ve esneklik özelliği yüksek olan kaliteli boyalarla boyanırsa bu problem ortadan kalkmış olur ve tekrar meydana gelmesi önlenir.

-          Sararma: Genellikle sentetik boya kullanımında görülen bu problem, ısıtıcılardan gelen sıcaklık, ışık azlığı ve boyanın oksidasyonu gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. İç cephe yüzeylerde su bazlı ürünler kullanılarak bu problemler ortadan kaldırılabilir.

İç cephe yüzeylerinde genel olarak ortamın yapısından dolayı meydana gelen bu problemlerin dışında kullanıcı hatalarından kaynaklı oluşan problemler de bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

-          Akma: Boyanın aşırı inceltilmesi ve  yüzeye kalın kalın uygulanması bu problemi ortaya çıkarmaktadır.

-          Boya sıçraması: İç cephe yüzeylerinde yanlış boya ve fırça kullanımı, boyayı gereğinden fazla inceltmek ve kalitesiz boya tercihi bu problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

-          Rulo izleri: Yanlış rulo ve rulo tekniği kullanımı, düşük kaliteli boya ve rulo tercihi bu problemi ortaya çıkarmaktadır.

İç cephe yüzeylerinde meydana gelen bu problemler çoğu zaman büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Bu tarz problemler yaşamamak için işi başından sıkı tutmak gerekir. Bu yüzden yapılması gereken onarımlar ve boyama uygulamaları işinde ehil firmalara yaptırılmalıdır.

Incoming search terms:

  • evin iç cephe boyasi kalktı
  • masa boyamada problemler
  • rulo boya sicramamasi icin ne yapilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top