Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Her Boyuta Uygun Dekorasyon Önerileri
Her Boyuta Uygun Dekorasyon Önerileri

Her Boyuta Uygun Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanlarının daha işlevsel hale gelmesi şık ve kullanıma uygun yapılmış bir dekorasyondan geçmektedir. Bir mekanda yapılan dekorasyon farklı bir mekana uymayabilir. Bunun için yapılan tasarım alanın büyük ya da küçüklüğüne göre şekillenmelidir.

Dekorasyonun güzel olması için mekanın küçük olmasının bir önemi yoktur. Dekorasyonda yalnızca doğru tercihler yapılmalıdır. Eviniz küçükse girişteki antreye, bünyesinde günlük ayakkabıları da barındırabilen; ayakkabı giymek için oturulan bir mobilya yerleştirebilirsiniz.

Oturma odanızdaki masa, yer kaplamayan açılıp kapanabilen masalardan olmalıdır. Modası geçmiş büyük sehpalar kullanılmamalıdır. Tercihiniz illaki büyük sehpalardan yana ise yüksekliği az olan; alçak sehpalar tercih edilmelidir. Geniş bir alanı kaplayan büfelerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine televizyon masalarını ya da büfelerin yerini tutabilecek işleve sahip mobilyaları tercih edebilirsiniz. Yatak başlıklarını sandık işlevi gören; eşyaları saklama özelliğine sahip başlıklardan tercih etmeniz ekstra bir komidin ihtiyacınızı giderecektir. Kısacası koltuk, masa gibi  mobilyaların tercihini küçük boyutlarda yapmalısınız. Böylece eşyaların kapladığı alanı azaltacak mekandan tasarruf edeceksiniz. Bunların dışında küçük hilelerle mekanın daha geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Odaya giren ışık miktarı ile odanın ferahlığı doğru orantılıdır. Kalın, koyu renkli kumaşlardan yapılmış perdeler ışığın içeriye girmesini engellediği için yanlış yapılmış tercihlerdendir. Aydınlatmalar dekorasyon için oldukça önemlidir. Mekanın aydınlatmasına ayrı bir çaba sarf etmelisiniz. Gündüz vakti kullanabileceğiniz, ışığı duvara yansıtan yerden aydınlatma sistemleri sizin için uygun olacaktır.
Küçük alanlarda eşyaların fazla olması sizin için dezavantajdır. Buna engel olmak için gerekli olan eşyaların listesini çıkarmalı; önceliği onlara vermelisiniz. Hantal mobilyalardan ve büyük aksesuarlardan uzak durmalısınız.  Mekanda hareketi kısıtlamayacak kadar alan kalmasına özen göstermelisiniz. Mobilya seçiminde zemine kadar kapalı mobilyalar yerine açık ve ince bacaklı mobilyaları tercih etmeniz mekanda ferah bir hava yaratacak bir dekorasyon önerisidir.

Duvarlarda kullandığınız renklerin açık olması mekanın geniş görünmesini sağlayacaktır. Dekorasyonda gri tonlarından kaçınmalı, sarı ve bej tonlarını tercih etmelisiniz. Ancak mekanda koyu renk bile tercih etseniz tavan boyanızın beyaz olmasına özen gösteriniz.

Zemin döşemelerinde parça değil bütün malzemeler kullanmalısınız. Farklı malzemeleri bir arada kullanmak zorunda iseniz aynı rengi ve açık renkleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top