Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Hazır Çim Bakımı Nasıl Yapılır ?
Hazır Çim Bakımı Nasıl Yapılır ?

Hazır Çim Bakımı Nasıl Yapılır ?

Hazır çim uygulamalarında kullanılan karışım çok önemlidir. Ve ister hazır çim, isterse ekme çim olsun o bölge koşullarına adapte olabilecek bir karışımdan oluşturulması gerekmektedir. Hazır çimde başarı sağlayabilmek için ilk koşul döşendiği günden itibaren sıkça ve bolca su verilmesidir. Burada ölçü şudur; toprağın 10-15 cm altına işletecek kadar su verilmelidir. Sulamada günün yakıcı sıcaklarından kaçınılmalı ve daha serin saatler seçilmelidir.

Hazır çim alana serilmeden önce uygulanacak alan temizlenmeli ve çim toprağı işlenmelidir. Eğer toprak iyi değilse iyi toprak serilmeli ve üzerine hazır çim uygulanmalıdır. Hazır çim uygulandıktan sonra silindirle sıkıştırılarak toprakla teması sağlanmalıdır.

Hazır Çim Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Hazır Çim

Hazır çim bahçeye gelip de adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra büyümeye, gelişmeye başlar. Ve belli bir boya geldikten sonra biçilmesi gerekir. Bakım işleri içinde en önemlisi biçme ve sulamadır. Çim alanların biçilmesi bitkilerin kendilerini yenilemesini sağlar. Bitkiler belli bir boya geldikten sonra hemen 2-3 cm yükseklikten biçilmeleri gerekir. Her biçimden sonra sulama, gerekiyorsa da gübreleme yapılmalıdır. Biçimden sonra sulama yapılmaz ise çimler sararıp kuruyabilirler.

Çim sahalarda sulama ile birlikte 2-3 ayda bir gübreleme yapılması bitkilerin gelişimine yardımcı olur.  Ancak fazla gübreleme çimlerin dayanıklılığını azaltır. Bu nedenle gübreleme en az seviyede yapılmalıdır. Gübrelemeden sonra bol su verilerek çimlerin gübreden yanması engellenmelidir.

Diğer bir bakım işlemi ise yabancı ot mücadelesidir. Hazır çimler yabancı otlar açısından daha avantajlıdır. Çünkü zaten sıklaşmış bir doku halinde bahçemize serildikleri için yabancı otların gelip yetişecekleri imkanı ve mekanı onlara bırakmazlar. Dolayısıyla hazır çim yabancı ot mücadelesi hususunda bize avantajlar sağlar. Ancak bu hiç yabancı ot çıkmayacak anlamına gelmez. Mutlaka çevreden yabancı ot tohumları uçuşacak ve sürekli beslediğimiz, suladığımız bu alanlarda kendilerine yaşam alanı mutlaka bulacaklardır. Burada yöntemlerden birincisi; büyük yapraklı olanları kökleriyle beraber söküp temizlemektir. İkincisi ise; yabancı ot ilaçları uygulamamızdır. Çim alanlarımızı tamamen yabancı ottan arındırmak adına yoğun bir mücadele vermek gereksizdir. Çim alanlarımızda çok sık olmamakla beraber çıkacak bazı yabancı otlar biçildiğinde çimle aynı görüntüyü vereceklerdir.

Hazır Çim Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Hazır Çim

Incoming search terms:

  • çim bakımı nasıl yapılır
  • bahçe duvarı nasıl yapılır
  • çim bakımı
  • halı çim bakımı
  • hazir cim bakimi
  • rulo çim nasıl yapılır
  • rulo çim bakımı nasıl yapılır
  • hazir cimin bakimi nasil olmalidir
  • bahce cimi nezaman bicilir
  • çim alanları ilaçlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top