Buradasınız: Anasayfa > Temizlik > Halınız Bakımsız Kalmasın
Halınız Bakımsız Kalmasın

Halınız Bakımsız Kalmasın

Günlük yaşantımızda sürekli temas halinde olduğumuz halıların temizliği gerek görünüm gerekse sağlık açısından çok önemlidir. Bu yazımızda halı temizliği nasıl sağlanır size yardımcı olacak bilgiler vereceğiz.

Halı bakımı için süpürge ile düzenli olarak temizlenmelidir. Yoğun mekanlarda kullanılan ürünler için mutlaka vakumlu süpürgeler tercih edilmelidir. Süpürgenin kaliteli olması ürünün ömrünü etkileyecektir. İyi bir sonuç almak için süpürgenizin döner başlığı ile işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Böylece ürünün bünyesine hapsolmuş toz ve kirlerin temizlenmesini sağlarsınız.

Halı üzerinde leke fark edildiği an, lekeye müdahale edilmelidir. İnatçı lekeler karşısında sert darbeler uygulamak sadece lekenin yayılmasına neden olur. Bunun için yumuşak hareketlerle, leke silinmelidir.

Halı temizliğinde yanlış bilinen bir gerçek vardır: Şampuan… Halı şampuanı durulanması oldukça zor bir malzemedir. Yüzeyde yapışkan olarak kalması kirlerin yapışmasına neden olur ve lekelerin artması kaçınılmaz olur. Bu da ürünün deforme olmasına yol açar.

Temizlik esnasında yıkama makinesi kullanılacaksa; makinenin kalitesine dikkat edilmelidir. Su çekimi güçlü olmayan makineler suyu yüzeyde bırakır ve bu da hoş olmayan kokuların oluşmasına neden olur. Hatta çürümesine bile yol açabilir. Eğer yıkama işlemini kendiniz yapacaksanız kullanacağınız malzemelere dikkat etmelisiniz. Mesela fırça kıllarının sert ve sivri uçlu olmamasına özen göstermelisiniz. Temizlik yaparken kullanılan malzemeler düşük kaliteli olduğunda halınızın daha kirli görünmesine neden olabilir. Yıkama işlemi bittikten sonra; yapışkan bir yüzey kalmaması için güzelce durulamalısınız. Durulama işleminin ardından kurumaya bırakılan halılar; hava şartlarına göre 5 ile 12 saat aralığında kuruyabilir.

Evin içerisine kesinlikle ayakkabı ile girmeyiniz. Dışarıdaki her türlü mikrobun halınızda yuva yapmasına ortam hazırlamış olursunuz. Ayakkabılarınızı girişteki holde çıkardığınız takdirde kapı önünde bir paspas bulundurun ve kirin yayılmasına engel olun. Bakımın tam olarak gerçekleşmesi için koruyucu ürünler de kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Günümüzde halı temizliği ile ilgili pek çok firma bulunmaktadır. Ürününüzün uzun süre dayanmasını istiyorsanız işin ehlilerinden yardım alarak bir bakım programı yaptırabilirsiniz. Halı bakımı için düzenli süpürge ve vakumlama yapma, yılda bir kere işin uzmanından yardım alarak temizletme gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top