Buradasınız: Anasayfa > Zemin Döşeme > Halıdan Halıya Fark Var
Halıdan Halıya Fark Var

Halıdan Halıya Fark Var

Modern teknolojinin gelişmesi ile birlikte halılar da makineleşme sürecinden etkilenmiştir. El dokuma halılarının yerini daha kolay ve ucuza üretilen makine dokumaları almıştır. Bu yazımızda el dokumaları ile makine dokumaları arasındaki farkları inceleyeceğiz.

El dokuma halılarının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. İnsan gücünün ön planda olduğu; insanın duygularını yansıtabildiği el dokumaları günümüzde çok az üretilmektedir bu nedenle çok değerlidir. Bir ürünün el dokuması olup olmadığı kullanılan yünden anlaşılabilir. Yün ipliklerin uzun olması, parlak olması kaliteli bir el dokuma olduğunun göstergesidir. Ayrıca dokumanın üzerindeki desen arkadan bakıldığında net değilse bu ürünün seyrek dokunduğunu ve kalitesiz olduğunu gösterir. İyi bir el dokuma sık dokunmalı ve sık düğümlenmelidir. Düğüm sayısı ile harcanan çaba arasında doğru orantı vardır. El dokumaları; antika ve yeni imalatlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Yeni imalatlar dediğimiz ürünler;  kullanılan malzemeye göre çeşitlenen ipek ve yünlü halılardır. İpek halıların işçilik gücü çok yüksektir. Kullanılan malzemeler açısından, ipeğin daha kaliteli, ve daha pahalı olmasından dolayı da en değerlileridir.

El dokuması ile makine dokuması arasında bazı farklar vardır. Mesela halının arkasını çevirdiğinizde el dokumalarında düğümlere rastlarsınız. Ancak makine dokumalarında böyle bir şey yoktur; arkasında sert bir tabaka vardır ve çapraz çizgili bir görüntüye sahiptir.

El dokumalarında insan gücü ön plandadır. Halı dokuyan insanlar bölgelerinin içinde bulundukları durumu, kendi duygularını halılara yansıtmışlardır. Manevi boyut hakimdir. Ancak makine dokumalarında bu duyguları hissetmek mümkün değildir. Onlar sadece ticari açıdan önem taşır.

Makine dokumaları pek çok desen ve renk seçeneğine sahiptir. İşçiliği az olduğu için fiyatları da el dokumalarına göre daha uygundur. Ekonomik açıdan tercih sebebidir.

Kaliteli malzemelerin kullanıldığı el dokuma halıları uzun yıllarca kullanılabilmektedir ve özgünlüğünü koruyabilmektedir. Ancak makine dokumaları el dokumaları kadar dayanıklı değildir ve her geçen yıl farklı modellerin çıkmasıyla popülerliğini kaybetmektedir.

Son olarak; el dokuma halılarından vazgeçemiyorsanız ancak fiyatları bütçenize uygun değilse “handgun-tufting” modelleri tercih etmenizi öneririz. Handgun işlemi yapılan halılarda elde dokuma hissini  bulabilrsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top