Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Gürültü Kirliliği ve Ses Yalıtımı
Gürültü Kirliliği ve Ses Yalıtımı

Gürültü Kirliliği ve Ses Yalıtımı

Günümüzde gürültü kirliliği hayatımızın bir parçası olmuştur ve bu birçok hastalığı da beraberinde getirmiştir. İnsanlar huzurlu ve sakin bir yer arayışına başlamıştır. Gürültü kirliliği teknolojiyi de beraberinde getirmiştir. Yalıtım bunlardan en önemlisidir. Gürültü kirliliği ve ses yalıtımı arasındaki en büyük bağ birinin kötüleştirdiğini diğerinin iyileştirmesidir.

Peki ses nedir? Ses;  titreşen cisimlerin elastik ortamda oluşturduğu basınç değişimlerine kulağın verdiği tepkidir. Sesin doğuşu ve yayılması, ortamdaki parçacıkların titreşimi ve bu titreşimlerin  komşu parçacıklara iletilmesiyle olur.

Gürültü: İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir.

Ses nesnel bir kavramdır. Ölçülebilir ve varlığı kişiye göre değişmez. Gürültü ise öznel bir kavramdır. Bir sesin gürültü olarak nitelenip nitelenmemesi kişiden kişiye değişebilir. Birçok gürültü tipinin kuşkuya yer vermeksizin herkes tarafından gürültü olarak kabul edileceği açıktır. Ortalama bir şehir için, gürültü kirliliğinin büyük bir bölümü ulaşım sistemlerinden (otomobiller, demiryolu ulaşım araçları, uçak gürültüsü) kaynaklamaktadır. Gürültü kirliliği yaratan diğer etmenler arasında endüstriyel fabrikalar ve inşaat işleri, çeşitli beyaz eşyalar ile ev aletleri, siren sesleri, araba alarmları, hoparlörler, yol yapım onarım çalışmaları sayılabilir.

Gürültü, konforumuz açısından istenmeyen, rahatsız edici bir durumdur. Verdiği bu rahatsızlığın yanı sıra bireyler üzerinde, psikolojik, fizyolojik yönden olumsuz etkileri de vardır.

Ses Yalıtımı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Ses Yalıtımı

Gürültünün insan üzerindeki etkileri:

1.Fizyolojik Etkileri: Kan basıncının artması, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında yavaşlama, ani refleks.
2.Fiziksel Etkileri: Geçici veya sürekli işitme bozuklukları, kulak çınlamaları, kulak uğuldamaları
3.Performans Etkileri: İş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması.
4.Psikolojik Etkileri: Davranış bozuklukları, aşırı sinirlilik, saldırganlık ve stres.

Nobel ödüllü ünlü Profesör Robert Koch: “Gün gelecek, insanlar, kolera, veba gibi hastalıklara karşı açtıkları savaşı, gürültüye de açacaktır” demiştir. İnsan sağlığı açısından yarattığı sakıncalar, günümüzde gürültünün ciddi ve mücadele edilmesi gereken bir tehlike olduğunu gösterir. Bu mücadelede ses yalıtımının büyük önemi vardır. Gürültülerden etkilenmemek için binalara ses yalıtımı yapılmalıdır. Sesin bulunduğu ortamdan geçişini engellemek amacıyla binaların yalıtım maddeleriyle kaplanmasına ses yalıtımı denir.

Ses yalıtımı;

 • Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb.)
 • Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.)
 • Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.) yapılmalıdır.

Yalıtım Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Ses Yalıtımı

Incoming search terms:

 • ses kirliliği
 • ses yalıtımı nerelerde kullanılır
 • gürültü kirliliği
 • grlt kirlilii resimler
 • ses yalıtımını nerelerde kullanılır
 • ses kirliliği nedir
 • gürültü
 • grlt kirlilii
 • ses kirliliği ile ilgili görseller
 • ses kirlili?i ile ilgili g?rseller

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top