Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Giyim Odası
Giyim Odası

Giyim Odası

Giyim odası, yatak odasında dolap, kıyafet tarzı eşyalarla kalabalık yaratmamak için tasarlanan bir oda çeşididir. Genellikle yatak odasının hemen bitişiğinde bulunan giyim odası bazı durumlarda yatak odalarının içinde olabilmektedir. Özellikle fazla kıyafete sahip olanlar için oldukça önemli bir oda durumunda olan giyim odası tasarımında bazı noktaları göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu yazımızda giyim odası tasarımı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Öncelikle bir evde giyim odası tasarlanacağı zaman nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatalım. Giyim odası tasarımı yapılırken kişinin mesleği ve nelere ihtiyaç duyduğu oldukça önemlidir. Sonrasında yatak odası, giyinme odası için yeteri kadar geniş mi veya giyinme odası için ayrı bir oda var mı sorularına cevap verilmelidir. Eğer yatak odası dışında giyinme odası için ayrı bir oda varsa, tasarım oldukça kolaylaşacaktır. Ancak geniş bir yatak odasının bir bölümü giyim odasına dönüştürülecekse veya giyinme odası, yatak odası darsa, o zaman bazı detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer giyinme odası darsa, çift taraflı dolaplar yerine tek taraflı dolaplar tercih edilmelidir. Bu sayede yerden tasarruf edilir ve kullanıcıya rahat hareket alanı sağlanır. Alanın her köşesinden olabildiğince faydalanılmalıdır. Odanın şekline göre dolaplar seçilmeli ve odaya en uygun şekilde monte edilmelidir. Eğer giyinme odası için ayrı bir yer yoksa ve yatak odasının içinde yapılmak isteniyorsa, odanın en dip noktaları bu durum için ideal yerler olacaktır.

Giyinme odasında bulunması gereken en önemli şey havalandırmadır. Bu nedenle giyinme odasında mutlaka pencere olmalıdır. Pencereler doğal havalandırmalardır. Giyinme odası havalandırılmadığı zaman kıyafetlerde tozlanma meydana gelir ve kötü kokular oluşur. Aynı şekilde dolaplar eğer ahşaptan yapılmışsa havasızlık dolabın rutubetlenmesine neden olacaktır. Eğer giyinme odasında pencere yoksa ve hiçbir türlü havalandırma yapılamayacak durumda ise, bir şekilde boru sistemi ile o odaya havalandırma sistemi yapılmalıdır.

Genel olarak baktığımızda giyim odası tasarlanacağı zaman, oda alanının ve havalandırma sisteminin en önemli noktalar olduğu görülmektedir.

İşinde ehil firmalar, tasarımcılar tercih edilerek istenen kaliteye ulaşmak son derece kolaydır.

Incoming search terms:

  • giyimodam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top