Buradasınız: Anasayfa > Kapı, Pencere ve Balkon > Fotoselli Kapı ve Çeşitleri
Fotoselli Kapı ve Çeşitleri

Fotoselli Kapı ve Çeşitleri

Fotoselli kapı, fiziksel bir güç uygulanmadan,  geçiş alanına giren insanları algılayarak otomatik olarak açılan bir kapı çeşididir. Diğer kapılara göre son derece hijyenik olan fotoselli kapılar, geçişlerin kolay sağlanması ve enerji tasarrufu özellikleri ile insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde sıkça tercih edilmektedir. Bu yazımızda fotoselli kapı çeşitlerine değineceğiz.

Fotoselli kapılar, kullanım alanlarına göre birçok farklı çeşitlere sahiptir. Fotoselli kapı çeşitleri ve özellikleri şu şekildedir:

-          Standart Kayar Kapı: En çok tercih edilen otomatik kapı çeşididir ve diğer kapı çeşitlerine göre daha hesaplıdır. Tek yöne açılır ve çift yöne açılır olmak üzere iki farklı seçeneği bulunmaktadır.

-          Teleskopik Kayar Kapı: Kapıların birbiri üzerine kayarak, teleskopik hareket ile açılan otomatik kapı çeşididir. Teleskopik kayar kapılar da tek yöne açılır ve çift yöne açılır olmak üzere iki farklı seçeneğe sahiptir.

-          Dairesel Kayar Kapı: Özellikle bombeli cephelerde tercih edilen dairesel kayar kapılar cephenin durumuna göre iç bükey veya dış bükey olabilmektedir. Yay biçiminde dairesel, yarı dairesel ve tam dairesel olmak üzere üç farklı seçeneğe sahiptir.

-          90 Derece Otomatik Kapı: İnsanları algıladığında otomatik olarak 90 derece açılan kapı çeşididir.  Tek kanatlı ve çift kanatlı olarak iki farklı seçeneğe sahiptir.

-          Transparan Otomatik Kapı: Camların olabildiğince az aparat kullanılması ile maksimum şeffaflık istenen mekanlarda kullanılmaktadır. Üst askı profili ve inox askılı olmak üzere iki farklı seçeneği bulunmaktadır.

-          Yangına Dayanıklı Otomatik Kapı: Yangına belli bir süre dayanabilen ve kapalıyken duman sızdırmayan otomatik kayar kapı çeşididir. Olası bir tehlike durumunda bu kapılar fiziksel güç ile 90 derece açılabilme özelliğindedir.

-          Panik Açılır Otomatik Kapı: Herhangi bir tehlike durumunda insanların bulundukları mekandan kolayca tahliye edilebilmesi için tasarlanmış bir otomatik kapı çeşididir. Standart kayar kapıdan tek farkı fiziksel güç uygulanarak kapının 90 derece açılabilmesidir. Bazı çeşitlerinde sadece yana kayan kapılar 90 derece açılırken, bazılarında kayanlarla birlikte sabit kapılar da açılır.

Son derece pratik, kullanışlı ve hijyenik olan fotoselli kapılar artık her yerde görülebilmektedir. Ancak her fotoselli kapı beklenen performansı karşılayamıyor. Bu da mekan için en uygun olacak kapının araştırmasının sağlıklı yapılmamasından kaynaklanıyor. Mekana en uygun ve uzun ömürlü fotoselli kapı yaptırmak için işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top