Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Ferdi Kaza Sigortası Kapsamına Yapılabilecek Eklemeler Nelerdir?
Ferdi Kaza Sigortası Kapsamına Yapılabilecek Eklemeler Nelerdir?

Ferdi Kaza Sigortası Kapsamına Yapılabilecek Eklemeler Nelerdir?

Son yıllarda giderek bir lüksten çok normal bir gereklilik haline gelen bireysel kaza sigortasında ‘kaza’ kavramı çok geniş olmakla beraber bu kavramın her türlü kazayı söylemek güçtür. Bu konunun genişliği haliyle bir sınıflandırma yapma gerekliliği ortaya çıkarmıştır. Buna göre bazı haller ferdi kaza sigortası dışında kalabiliyor. Bu halleri örnek olarak; savaş ya da ihtilal, isyan, ayaklanma veya bunlardan doğan iç kargaşalar, grevlere, lokavt edilmiş işçi hareketlerine, halk hareketlerine, kavgalara iştirak etmek, cürüm veya cinayet işlemek ya da bunlara teşebbüs etmek, tehlikede bulunan kişileri ve malları kurtarmak haricinde sigortalının kendisini bile bile ağır tehlikeye maruz bırakacak hareketlerde bulunmak vb. sıralayabiliriz. 3713 sayılı terörle mücadele kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj onucunda oluşan zararlar veya bu önlemleri engellemek ya da azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan bir takım müdahaleler sonucunda meydana gelebilecek biyolojik veya kimyasal kirlenme bulaşma, zehirlenme gibi nedenlerle oluşabilecek tüm zararlar da kapsam dışındadır. Bunun dışında nükleer, biyolojik ve kimyasal silah kullanımı da sigorta kapsamı dışında kalan hallerdendir.

Ferdi Kaza Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Ferdi Kaza Sigortası

Ancak bu durumların dışında bazı haller ferdi kaza sigortası kapsamında olmamasına rağmen, bir sözleşme ile teminat kapsamı içerisine alınabilmektedir. Bu hallere örnek olarak motosiklet veya takma motorlu bisiklet kullanmak, binmek, açık deniz balıkçılığı, avcılık faaliyetleri, dağcılık, kar veya buz üzerinde yapılan sporlar, her çeşit spor karşılaşmaları ile sürat ve mukavemet yarışları, hava da yolcu sıfatı dışında uçuşta bulunmak, deprem, sel, yanardağ püskürmeleri ve yer kayması sonucu görülen zararlar ferdi kaza sigortası kapsamında yer almaktadır.

Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan teşebbüslere bakım onarım alım-satım ve diğer benzeri işlemler için bırakılan araçların sebep olduğu zararlar trafik sigortası kapsamında değildir. Mesleki faaliyette bulunan teşebbüslerin kendilerine bakım, onarım, alım-satım ve benzeri işlemeler için bırakılan araçların sebep olacağı zararlar için tabi oldukları sorumlulukları zorunlu sigorta yaptırmak zorundadırlar. Örnek vermek gerekirse aracımızı tamirhaneye bıraktık ve tamirhanede aracımız işler halde iken bir kişiye çarpması sonucu o kişinin yaralanması halinde trafik sigortası teminatı geçerli değildir. Bu durumda o tamirhanenin işletme sahibi sorumludur.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Ferdi Kaza Sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top