Buradasınız: Anasayfa > Temizlik > Ev Temizliği Nasıl Yapılır ?
Ev Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ev Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ev temizliği, yaşam alanımız olan evlerimizde hijyenik, sağlıklı ve huzurlu ortamları sağlayabilmek için uygulanan işlemlerdir. Ev temizliğini ufak çaplı ve geniş çaplı olarak ikiye ayırabiliriz. Ufak çaplı ev temizliğinde günlük süpürme, toz alma gibi işlemler yer almaktadır. Geniş çaplı temizliklerde ise günlük yapılan temizlikler dışında cam silme, kapı silme, duvar silme gibi daha büyük temizlikler yer almaktadır. Ev temizliği yapmadan önce kişinin temizliğe ne kadar vakit ayırdığı büyük önem taşımaktadır. Eğer kişinin vakti yeteri kadar geniş değilse temizlik işlemlerini ve sıralamasını ona göre planlamalıdır. Bu yazımızda ev temizliğinde yapılacak işlemlerin sırasının nasıl planlanması gerektiğine değineceğiz.

Temizlik işlemlerine öncelikle dağınıklıkların toparlanması ile başlanmalıdır. Evin hangi bölümü olursa olsun, kişinin temizliğe ayırdığı vakit ne kadar olursa olsun ilk iş kesinlikle ortalığı toplamak olmalıdır. Aksi takdirde kişi diğer temizlik işlerini gerçekleştirmeye çalışırken dağınıklık onu engelleyebilir ve yavaşlatır. Bütün dağınıklık toparlandıktan, eşyalar yerlerine yerleştirildikten sonra odalar elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

Süpürme işlemi sırasında ortamda bulunan tozlar havalanır ve süpürme bittikten sonra havalanan tozlar yere iner. Bu nedenle süpürme işleminin ardından kesinlikle süpürülen alanlar silinmelidir. Peki yerler nasıl silinmeli ve ne tür bir temizlik malzemesi kullanılmalıdır? Öncelikle odaların zeminine uygun zemin deterjanları tercih edilmelidir. Eğer zemin ahşap ise, ahşap zeminler için özel üretilmiş ve zemine zarar vermeyen deterjanlar kullanılmalıdır. Bu sayede hem zemine zarar verilmemiş olur hem de zemindeki lekeler kolaylıkla çıkarılmış olur.

Zemin silindikten sonra ev temizliğine toz alma işlemi ile devam edilmelidir. Bunun nedeni de, süpürürken kalkan tozların eşyaların da üzerine inmiş olmasıdır. Toz alma işlemi özel spreylerle yapılabileceği gibi, hafif nemli temiz bir bezle de yapılabilir.

Eğer kişinin zamanı kısıtlı ise bu şekilde ufak çaplı bir ev temizliği onun için yeterli olacaktır. Ama daha geniş bir temizlik yapılacaksa, sıraladığımız bu işlemlerin ardından cam silme, balkon yıkama, duvar silme gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

Evlerimizde sağlıklı ve temiz bir şekilde yaşayabilmek için ev temizliğine son derece önem verilmeli ve titizlikle gerçekleştirilmelidir.

Incoming search terms:

  • ev temizliği nasıl yapılır
  • yaz temizliği nasıl yapılır
  • yhs-default
  • günlük ev temizliği nasıl yapılır
  • yaz temizliği
  • yhs-fullyhosted_003
  • kapı temizliği nasıl yapılır
  • duvar temizliği nasıl yapılır
  • sebilin temizligi naslyapılır
  • evde yaz temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top