Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Halı Çeşitleri Arasındaki Farklar
Halı Çeşitleri Arasındaki Farklar

Halı Çeşitleri Arasındaki Farklar

Geçmişi çok uzun süre öncesine dayanan ve hem estetik olarak hem de farklı amaçlar doğrultusunda insanlığa fayda sağlayan malzemelerden olan halılar, zaman içinde makineleşmeden nasibini almışlardır. Her daim sıcacık evlerimizin baş tacı olma özelliğini koruyan halılar, dekorasyon olgusunun da ana unsurudur. Bugün eski yöntemlerle birlikte tam bir sanat dalı olarak görebileceğimiz şekilde üretilen el dokuması halıların sayıları gitgide azalmakta ve bu nedenle de değerleri artmaktadır. Bunun yanında günümüz şartları doğrultusunda makineleşme olmadan insanlığın halı ihtiyacının karşılanamayacağı da çok belli bir durumdur. Bu yüzden halı seçiminde otaya farklı fiyat ve kalite seçenekleri çıkmıştır. Eski ve yeni halı çeşitleri arasındaki farklar nelerdir, halı çeşitleri nelerdir diye sorduğumuzda şu yanıtları alabiliriz;

Buna göre halıları, el dokuma halı çeşitleri ve makine halı çeşitleri diye ikiye ayırabiliriz. Makine halıları kendi içlerinde sadece kalitelerine göre pek çok çeşitlilik gösterirler. El dokuma halılar ise kendi içlerinde, antika halılar ve yeni imalatlar diye ikiye ayrılırlar.

Halı Döşeme Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Halı Döşeme

Yeni imalatlar, halının kullanılan malzeme cinsine göre ipekli, saf ipekli ve yün olarak çeşitlendirilirler. Bunların içinde en değerli halılar ipek halılardır. Bu halı çeşitleri değerli kılan detay ise ipeğin daha kaliteli, daha değerli ve daha pahalı olmasıdır. Ayrıca ipek halıları dokumak için diğerlerine oranla çok daha fazla işçilik ve süre gerekmektedir.

Eski halılarla yenileri arasındaki farklara örnek vermek gerekirse, Sivas’ta insanlarımız elle dokudukları halılarında yüzyıllar boyu hep kendi yöresel desenlerini, renklerini kullanmışlardır. Yününü kendi koyunlarından almışlar, boyalarını kendileri boyamışlardır. Halı dokuyan kadınlar tüm duygularını, düşüncelerini, benliklerini bu halılara yansıtmışlardır. Kızlar kendi çeyizleri için hazırladıkları halı çeşitleri ne, diğerlerinden daha farklı olması için daha çok özen göstermişlerdir. Kendi hayallerini bu halılarda gerçekleştirmişlerdir. Fakat günümüzde üretilen halılar sadece ticari amaçlı olduğu için bu güzellikleri bulmak imkânsızdır. Bu yüzden onlar kadar değerli olamamaktadırlar.

Halı Döşeme Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Halı Döşeme

Incoming search terms:

  • halı çeşitleri nelerdir
  • el dokuma halısı makıne halısı arasındakı fark
  • halifleks cinsleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top