Buradasınız: Anasayfa > Boya > Elektrostatik Toz Boyama ve Uygulaması
Elektrostatik Toz Boyama ve Uygulaması

Elektrostatik Toz Boyama ve Uygulaması

Boya işlemlerinde kimyasal bir sistem olan elektrostatik toz boyama işlemleri sadece toz boyama olarak da halk arasında bilinir. Genellikle otomobil kaportaları da bu sistemle boyanır. Zıt kutupların birbirlerini çekmesi prensibi bu işlemin temel sistemidir. Buna göre elektrik yüklenmiş renkli toz parçacıkları boya yapılacak yüzeye elektrik yoluyla yapışırlar ve daha sonra yapılan fırınlama işlemleriyle tamamen yüzeyle birleşirler. Klasik tanımı bu olan bu sistem çok sağlam bir boyama sağlar ve diğer petrol temelli boya malzemelerinden daha çevreci ve sağlıklıdır. Uzun süreli bir boya işlemi, bu sistem sayesinde sağlanabilir. Özellikle metal ve bazı plastik malzemeler üzerinde verim veren bu sistemle birlikte sarkma, damlama, kabarcıklanma gibi sıkıntılar ortaya çıkmazlar.

Boya Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Boya

Temel bilgilerini verdiğimiz bu sistem uygulama bakımından da basit ve pratik bir işleyişe sahiptir. Ancak bununla birlikte bu sistemin uygulanabilmesi için özel maddeler ve sistemler gerektiğini de unutmamak gerekir. Temel işleyişe bakarsak : Kuru boya tozları çok küçük parçacıklar haline getirilerek özel spreylerin içinde elektrik akımıyla yüklü bir halde bulundurulurlar. Bundan sonra boya yapılacak malzemenin yüzeyi de tamamen topraklanır. Bu sayede zıt kutuplar meydana getirilir. Bu işlemden sonra spreylenen boya parçacıkları direkt olarak topraklı yüzeye yapışırlar. Yüzeyin her yerinin topraklanması boyanın yapışmadığı bir yer kalmaması için önemlidir. Bu ilk işlem sonrası fırınlama aşamasına geçilir. Yaklaşık 200 derecelik ısının verildiği malzeme üzerinde yapışan boya parçacıkları eriyerek tamamen malzeme ile bütünleşirler.

Elektrostatik toz boyama işlemini yapabilecek sisteme sahip olan firmalar klasik boyaların toz parçacıklar haline getirilmesi işlemini de kendileri yaparlar. Elektrostatik toz boyama uygulaması temel olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki Corona modelidir. Bu işlemde toz boyanın bulunduğu tabancanın ucunda bulunan iğnede yüksek voltaj toplanır ve parçacıklar yüzeye hareket eder.

Diğer bir yöntem olan Tribo tekniğinde ise boya parçacıkları hava ile tabancada özel bir yoldan geçer ve sürtünerek elektrostatik olarak yüklenir.  Bu yükleme kendiliğinden olur ve özel bir malzeme vasıtasıyla yapılmaz.

Boya Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Boya

Incoming search terms:

  • kuru toz boya ile boya yapılması
  • oto boyama ve metal boyama sistemleri
  • toz boya uygulaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top