Buradasınız: Anasayfa > Tesisat > Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır
Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır

Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır

Elektrik tesisatı bir yapının  ısı ve ışık kaynağını yapının içerisine dağıtmaya yarayan tesisatlardır.  Elektrik tesisatının farklı uygulama yöntemleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan iki yöntem ise  sıva altına uygulanan elektrik tesisatı ve sıva üstüne uygulanan elektrik tesisatıdır. Sıva altına yapılan uygulama herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Elektrik kablolarının sıva altına döşemek  güvenli bir yöntemdir. Ancak sıva üzerine yapılan uygulamalarda ise risk bulunduğu için pek önerilmemektedir.

Elektrik tesisatı döşenirken dikkat edilecek hususlara geçmeden önce tesisatta kullanılan malzemelere bir göz atalım. Priz, fiş, duy, elektrik düğmesi gibi…Mesela priz; kablolar için bir çıkış hattıdır. Prizlerde kabloların girişini sağlayan çubuklar bulunur. Prizi ahşap yüzey üzerine monte edecekseniz ahşap vidalarını tercih etmelisiniz.

Fiş; kablo ile priz arasındaki iletişimi sağlar. Metalik çubukları prize sokulunca prizdeki hattın metal ucu, bu deliklere girer ve birbirine değdiklerinde devre tamamlanmış olur.

Elektrik Düğmesi; Duvarın içine döşenen elektrik kabloları geldikten sonra,  duvar içindeki bir butondan geçer, bu elektrik düğmesidir. Duvara montalamak için, gövdesini duvara bitiştirmelisiniz ve üzerindeki vidaları sıkıştırmalısınız.

Lamba Duyusu; plastik olan duylar, ısınmayla birlikte erir veya zamanla kırılır. Ancak porselen duylar  kırılmadığı takdirde uzun süre dayanır sürekli duy değiştirmek zorunda kalmazsınız. Duyu takıp çıkarırken gövdesinden tutmanız gerekir. Duyu takarken cereyanın kesik olduğunu kontrol edin ve kablonun ucunu sıyırarak temizleyin. Tellerini  geçirdikten sonra vidaları sıkıştırın. Duyun üzerindeki  deliklere tam oturup oturmadığını kontrol edin ve vidalayın.

Elektrik tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır şimdi onlara değinelim. Öncelikle akım kabloları; voltajın kinetik enerjisinin durumuna göre, her odaya yeterli miktarda elektrik akımı sağlayacak bir biçimde ayarlanmalıdır. Banyo prizlerinin küvet veya duş kabininden uzak bir yerde olması gerekmektedir. Bunların dışında elektrik tesisatı için kullanılan kabloların TSE’ye uygun olması gerekir.

Elektrik tesisatı tehlike saçan ve riskli bir iştir. Kullanılan enerjinin miktarı ve maliyeti ince bir hesap gerektirir. Elektrik konusunda bir bilginiz yoksa ya da acemiyseniz can güvenliğiniz için bu işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Incoming search terms:

  • elektrik tesisatı nasıl yapılır
  • elektrik tesisatı nasıl döşenir
  • elektrik tesisatı nasıl çekilir
  • ev elektrik tesisatı nasıl çekilir
  • tesisat??
  • ev elektrik tesisatı
  • elektrik kablosu nasıl çekilir
  • daire elektrik tesisatı nasıl döşenir
  • ev elektriği nasıl döşenir
  • elektrik tesisat döseme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top