Buradasınız: Anasayfa > Zemin Döşeme > El Emeği Halı Elyafları
El Emeği Halı Elyafları

El Emeği Halı Elyafları

Halı yapımında kullanılan elyaflar halılar için çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere halılarda kullanılan elyaflar hakkında bilgiler vereceğiz. Her elyafın farklı özellikleri vardır ve tercihlerinizi bu özelliklere göre yaparsınız.

Elyaflar halının kalitesini belirler ve hepsinin temizliği farklıdır. Kullanılan elyafın yoğunluğu fazla ise bu halının daha uzun ömürlü olduğu anlamına gelmektedir. Günümüzde daha çok insan yapımı elyaflar kullanılmaktadır ve bunlar Naylon, Polyester, Polipropilen, Akrilik elyaflardır.

Naylon elyaflar diğer adıyla Polyamid olarak bilinir. Suni yapım olan naylon elyaflar uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Genellikle doğal malzeme olan yün ile karıştırılarak kullanılır. Uzun ömürlüdür, rutubete karşı dayanıklıdır. En çok tercih edilen elyaf çeşitlerindendir. Lekelenmelere karşı güçlü olması ve aşınmaya karşı dayanıklı olması genel tercih sebeplerindendir. Diğer halı çeşitlerine göre naylon elyaflı halıların renkleri daha canlıdır. Çünkü bu elyaflar boyanabilir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda naylonun fiyatları ekonomik açıdan da cebinize uygundur. Naylon elyaf kullanılmış bir halıyı yoğun olan mekanlarda kullanmanız doğru bir tercihtir.

Polyester elyaflar, naylon elyaflara göre daha az leke tutarlar. Son on yıldır polyester elyaf kullanılan halılar popüler hale gelmiştir. Polyester halılar naylon halılara göre daha çok tercih edilir fakat aşınma karşısında naylon halılar kadar güçlü değillerdir. Kolay aşınabilirler ve rutubete de pek dayanıklı değillerdir. Ancak ısıya karşı oldukça güçlüdür. Temizlenmesi de çok kolaydır.

Polipropilen elyaflar diğer adıyla olefin olarak bilinir. Diğer elyaf çeşitlerine göre daha ucuzdur. Halısahalarda yapay çim olarak kullanılabilir. Renkleri daha mattır. Yüksek sıcaklıklar karşısında çekebilir; ısıya karşı dayanıklı değildir. Güneş ışığına karşı dirençsizdir. Sudan etkilenmez; kolay temizlenebilir.

Akrilik elyaflar, metandan üretilmektedir. Doğal olan yüne en yakın; yapay elyaf çeşididir. Görüntüsü yünü andırır. Aşınmalar karşı güçlüdür, güneş ışığına direnebilir. Akrilik elyaflar esnektir ancak esneklik payı azdır. Bu nedenler yoğun olan mekanlarda pek tercih edilmemektedir.

İnsan yapımı olan bu elyaflar birbirleri ile karıştırılarak da kullanılmaktadır. Mesela polipropilen ve akrilik karışımı oldukça yaygındır ve tercih edilmektedir. Bu karışımların tek sorunu lekeler karşısında güçsüz olmalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top