Buradasınız: Anasayfa > Temizlik > Döşeme Temizliğinde Dikkat Edilecekler
Döşeme Temizliğinde Dikkat Edilecekler

Döşeme Temizliğinde Dikkat Edilecekler

Özenle ve büyük bir zevkle aldığınız mobilyalarınız oldukça değerlidir. Döşemesi ile kendini gösteren mobilyaların görüntüsünü uzun süre koruması mümkün müdür? Bu yazımızda sizlere döşeme temizliği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Öncelikle koltuklarınızı elektrik süpürgesi ile düzenli olarak temizlemelisiniz. Kıvrımlarına ve aralıklarına süpürgenin farklı başlıkları ile ulaşmalısınız. Koltukların üzerinde bulunan etiketlerde temizlik için koşullar bulunmaktadır.

Bazen döşemeler üzerindeki lekeler iyice nüfuz etmiş olur ve çıkması oldukça güçtür. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda buharlı temizlikten ya da kuru temizlemeden faydalanabilirsiniz. Ancak leke ile karşılaştığınızda direk olarak kuru temizlemeye götürmek zorunda değilsiniz. Size vereceğimiz bazı ip uçları sayesinde kolay lekelerden kendi imkanlarınızla kurtulabilirsiniz.

Döşeme temizliğini evde yapacaksanız bir takım dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Mesela döşemenizin temizlik talimatlarını uygulamanız gerekmektedir. Bu talimatlar harflerle şifrelendirilmiştir. Dilerseniz şimdi bu harflerin ne anlamlara geldiklerine bakalım. W simgesi; su ve su bazlı ürünlerle temizlenebileceğini temsil etmektedir. S simgesi ; kuru temizleme ile ya da türevleri ile temizlenebileceğini temsil etmektedir.  W-S simgesi; Su ya da su bazlı ürünlerle temizlenebileceğini temsil etmektedir. X simgesi ise  yalnız fırça ya da elektrik süpürgesi ile temizlenebileceğini temsil etmektedir. Döşemelik kumaşınızda W simgesi varsa kendiniz bir karışım hazırlayarak lekeyle mücadele edebilirsiniz. Bu karışımı şöyle hazırlayabilirsiniz: 1 çay kaşığı deterjanı bir fincan suya ekleyin. Başka bir kaba yarım fincan su ekleyin ve içerisine bir yemek kaşığı amonyak atın. Kullandığınız deterjanın beyazlatıcı özelliği olmamasına dikkat ediniz. Aynı zamanda kullandığınız su ılık olmalıdır. Karışımı hazırladıktan sonra tedbir amaçlı döşeme kumaşınızın küçük bir bölgesine uygulayınız. Döşemenize bir zarar gelmediğini gördükten sonra sıra ile bu karışımları kullanabilirsiniz. Karışımları kullandıktan sonra bölgeyi süngerle ovuşturun. Ardından kurumasını bekleyin.

Eğer döşemelerinizin uzun süre sağlıklı kalmasını istiyorsanız kullandığınız deterjanların kaliteli ve doğru deterjanlar olduğuna dikkat ediniz. Doğru yapılan bir temizlikle döşemenizi daha uzun süre koruyabilirsiniz. Kumaş üzerindeki ibareleri mutlaka dikkate alınız; bu talimatlara uymadığınız takdirde döşeme kumaşınız zarar görecektir. Bazı döşeme kumaşlarının arkasında bu ibareler yer almayabilir. Böyle bir durumda işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top