Buradasınız: Anasayfa > Zemin Döşeme > Döşeme Seçiminin Püf Noktaları
Döşeme Seçiminin Püf Noktaları

Döşeme Seçiminin Püf Noktaları

Evinize döşeme yapılacak ama hangi malzemeyi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazı tam sizlik. Döşeme malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi onları inceleyelim.

Öncelikle ürünün paketlenmeden önce kaç kat cilalandığını bilmek gerekir. Standartlara göre parkelerin dört ile yedi kat arasında UV cila ile cilalanıp paketlenmesi gerekmektedir. Masif ve klasik parke döşemelerinde cila, elle de sürülebilir. Bu uygulamada cilanın rengini, çeşidini kendinizi seçebilirsiniz.

Cila çoğu ahşap döşemelerin üzerinde kullanılmakta olan poli-üretan karışımlardan hazırlanmaktadır.  Su bazlı olan cilalar çabuk kuruması, kokusuz olması ve çevre dostu olması gerekçesi ile tercih sebebidir. Üstelik diğer cila çeşitlerine göre daha dayanıklıdır. Ancak poli- üretan karışımından oluşmuş bu cilaların bir olumsuz özelliği bulunmaktadır. Bazı ağaç döşeme çeşitlerini yakarak renginin değişmesine neden olabilmektedir.

Doğal cilalar, genelde ahşap döşemeler üzerine uygulanmaktadır. Yağ ve koruyucu mumlardan yapılmaktadır. Döşemede kullanılan ağaç türünü elinizle hissedebilirsiniz. Genellikle antika zemin malzemelerinin üzerinde kullanılırlar.

Döşeme için kullanılan malzemelerin fiyatları boyutlarına ve kalitelerine göre değişmektedir. Kullanılan ağaç çeşidine göre döşemenin metre kare fiyatı değişecektir. Mesela meşeden yapılmış parkelerin metre kare fiyatı 30 lira iken wenge gibi ithal malzemelerin kullanıldığı parkelerin metre kara fiyatı 150-200 tl arasında değişmektedir. Ekonomik açıdan bir zarara uğramamanız için önce parke döşenecek mekanın boyutlarını hesaplayın. Satın alırken bu boyutun üzerine maksimum yüzde onluk bir ilave yapınız. Bu yüzde onluk dilim zayiat faktörüdür. İşçilik de parke fiyatlarını etkileyen bir diğer unsurdur. Büyük bir bütçe ayırdığınız döşemeleri işçiliği için işini bilmeyen kişilere emanet etmeyiniz.

Döşeme konusunda en pahalı olan her zaman en iyisi olmayabilir. İkinci sınıf bir malzeme ile de harika ürünler yaratılabilir. Döşeme konusunda genelde karşılaşılan bir sorun da şudur: Kurumamış şap üzerine yapılan uygulama sonunda ürünün kısa sürede atması; yerinden çıkması.

Gerek elde cilalama işleminin başarılı olması için, gerek cilanın döşemenize zarar vermemesi için, gerek gerçek bir işçiliğin sağlanması için, gerekse de ürünü doğru yerleştirmek için mutlaka işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top