Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Doğru Bir Yalıtım İçin Püf Noktalar
Doğru Bir Yalıtım İçin Püf Noktalar

Doğru Bir Yalıtım İçin Püf Noktalar

Enerji kayıplarının azaltılması için ilk akla gelen şey yalıtım (izolasyon) uygulamasıdır. Özellikle dış cepheden uygulanan izolasyon binalar cephelerden daha çok ısı kaybettiği için daha çok tercih edilmektedir. Isı kayıplarını önlemek için uygulanan izolasyon dahilinde enerjiden yaklaşık yüzde elli oranında tasarruf edilebilmektedir.

Isı yalıtımı yaptırmaya karar verildiğinde seçilen malzemelerin paket sistemli ürünler olması gerekmektedir. Bu paket sistemler EOTA şartlarına uygun olması gerekmekte ETAG 004 performans dayanıklılığı ile uygunluğunun test edilmesi gerekmektedir. Bu test; malzemeyi 20 yıl yaşayabileceği fiziki şartlar laboratuarlarda uygulanmakta ve bu uygulamadan sonra testlerden geçerek yeterli olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Kullanılacak paket sistemine karar verince, firma yardımı ile yalıtım malzemelerinin kalınlığına karar verilmelidir. “TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği”ne göre belirlenebilen malzeme kalınlıkları TS 825’te yer alan iklim koşullarına uygun kalınlıklardan da seçilebilmektedir. Mesela, İstanbul’daki bir binanın ısı izolasyonu için 3 cm XPS’li izolasyon paketleri uygundur. Ancak İç Anadolu’da bir yerdeki binanın izolasyonu için 5 cm’lik XPS’li yalıtım paketlerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

İzolasyon yaptırırken yapının tüm dış cephesinin ısı izolasyon malzemeleri ile sarılması gerekmektedir. Sadece bir bölüme yapılan yalıtım verimli olmayacaktır. Örneğin; pencere ve kapılar dışarıya açılan ısı alışveriş elemanlarıdır. Bunların açıklıkları ısı yalıtım malzemesi ile kaplanmaz ise bu noktalardan gerçekleşecek  ısı kayıpları zararlı ısı köprülerinin oluşmasına neden olur.
Bu noktalarda yalıtım malzemelerinin kalınlığı ile eş değer kalınlıkta veya daha ince malzemeler kullanılabilmektedir. Standart paketlerin içerisinde bulunmayan bazı malzemeleri de kullanarak yalıtımınızın tamamlanması sağlanabilir. Renovasyon projesi denilen projelerde, denizlik mermerleri ebatlarının yalıtımdan sonra kısa kalması bu bölgelerde alüminyum denizlik  tercih edilerek denizliklerin uzatılmasını sağlamaktadır.

Uygulama sırasında seçtiğiniz firmanın verdiği talimatları göz önüne alınız ve uygulamanın bu talimatlar doğrultusunda yapılıp yapılmadığına dikkat ediniz. Isı izolasyonu için ve  kaplama uygulamaları için detaylı bilgiler almak isterseniz XPS Isı Yalıtımı ile ilgili birimlerden yardım alabilirsiniz. Doğru ve kaliteli bir yalıtım ile birlikte hem kendi bütçeniz hem de ülke bütçesi tasarruf edecektir. Bu nedenle ısı yalıtımı yaptırmanızı ve bu uygulama için işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top