Buradasınız: Anasayfa > Zemin Döşeme > Doğal Halı Elyafları
Doğal Halı Elyafları

Doğal Halı Elyafları

Halılar yaşadığımız mekanların vazgeçilmezidir. Bu kadar haşır neşir olunan bir ürünün yapımında kullanılan malzemeler elbette çok önemlidir. Bu yazımızda halı yapımında kullanılan elyaf çeşitlerini ele alacağız.

Halı elyaflarının ısı ve suya dayanıklılığı, temizlenmesi, fiyatları açısından pek çok çeşitleri vardır. Bu elyaflar sağlığımızı bile etkilemektedir. Bu açıdan yanlış bir tercih yapmak zararlı olacaktır. Size bu yazımızda yoğun olarak kullanılan doğal elyaf çeşitlerini tanıtacağız.

Doğal elyaflar uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Yün,ipek, hayvan tüyü, pamuk, jüt, metal ve Hindistan cevizi lifi  doğal elyaf çeşitlerindendir.

Yün, milattan önce üç binli yıllardan beri kullanılan bir doğal elyaf çeşididir. Üstün özelliklere sahiptir ve bütün halı, kilim çeşitlerinde kullanılabilir. Daha çok dokuma halılarda tercih edilir. Doğal renk seçenekleri bakımından oldukça zengindir. Kolay boyanabilir özelliği vardır.İçerisinde yün elyaf kullanılmış bir halı çok kolay yıkanmaktadır. Ancak yün elyaflar kir ve lekelere karşı güçsüzdür. Aşınmalara karşı da dirençsizdir ama yine de yıllarca kalitesini koruyabilir.

Bütün elyaflardan farklı kendine özgü bir görünümü vardır. Yıllarca özgünlüğünü koruyabilir ve çok uzun ömürlü halı elyaf çeşitlerindendir. Dokunulduğunda rahatlığını hissettirir; bu rahatlık ve konfor hissini diğer elyaf çeşitlerinde bulamazsınız. Isıya karşı dayanıklıdır. Sürtünmeye karşı statik enerji üretmez. Ancak bu kadar üstün özelliklere sahip bir elyaf çeşidi hayli pahalıdır. Bu nedenle sadece lüks ve parça kesimi halılarda kullanılabilmektedir.

İpek elyaflar; lüks elyaf çeşitlerindendir. Genellikle dokuma halı ve kilimlerde kullanılır. Halıya parlak bir görünüm kazandırır.

Hayvan tüyü elyaflar, at, inek, keçi gibi hayvanların tüyleri kullanılarak yapılır. Genel olarak  ipek veya yünle karıştırılarak kullanılır. Bu karışımlar elyafın ısıya karşı dayanıklı hale getirdiği için tercih edilir.

Pamuk, uzun ömürlü elyaf çeşitlerindendir. Kolay lekelenir  ancak yıkanabilir özelliğe sahiptir.

Jüt, genel olarak halıların alt tabakasında kullanılır. Kahverengi bitkilerden yapılan jütler daha çok ipek ile karıştırılarak kullanılır.

Hindistan cevizi lifi, Hindistan cevizinden elde edilir. Genellikle yolluk ve paspas parçalarında kullanılır. Banyo paspaslarını örnek verebiliriz.

Metaller ise halılardaki yükü azaltmak için elyafların içine karıştırılarak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top