Buradasınız: Anasayfa > Boya > Dış Cephe Boyası Seçmek Sorun Değil
Dış Cephe Boyası Seçmek Sorun Değil

Dış Cephe Boyası Seçmek Sorun Değil

Binayı bina yapan dış cephe boyasıdır. Bunun için dış cephe boyamak iç mekanları boyamaktan daha zordur.  Dışarıdaki zeminin boyanması profesyonelliği gerektirir. Dış mekanın boyama masrafı iç mekanlara göre daha fazla olduğu için nasıl bir boya tercih edilmesi gerektiği, nasıl uygulanması gerektiği akılları karıştıran sorular olmuştur. Bu yazımızda sizlere dış cephe boyaları ile ilgili küçük ipuçları vererek aklınıza takılan soruları aydınlatacağız.

Dış mekan boyanızı seçmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey boyanın iklim şartlarına uygun olup olmadığıdır. Rüzgarın fazla olması, sağanak yağışların sürekliliği gibi hava koşulları boya işini olumsuz etkilemektedir. Eğer Karadeniz gibi aşırı yağışlı iklim görülen bir bölgede iseniz reçineli, silikonlu; neme uzun süre dayanıklı boyaların kullanılması gerekir. İç Anadolu gibi kuraklık baş gösteren , kırsal bir bölgede iseniz dış mekan boya seçiminiz de güneş ışınına dayanıklı renklerden yana kullanılmalıdır. Koyu renklerden ziyade açık renkler tercih edilmelidir. Boyamaya başlamadan 12 saat önce ve boyama bittikten 12 saat sonra yüzey yağıştan korunmalıdır. Aksi takdirde boyanın renkleri istenilenin dışına çıkar. Dış mekan boyamada boyanın rengi kadar, yosun ve küf tutmaması da önemlidir. Bunun için boyaların antifungi ve antialgi ibaresi içermesi gerekir. Boya öncesinde astar kullanmak boyanın yüzeyde kalıcı olmasını sağlar, boyanın her yerde eşit görünmesin sağlar, boyanın ömrünü uzatır, boya renginin daha canlı olmasını sağlar. Dış cephe boyamada cephenin durumu da renkleri etkiler. Sıvası düzgün olmayan cephelerde grenli boyalar kullanılmalıdır. Grenli boyalar düz boyalara göre hataları örter. Dış mekandaki yüzeylerinizde desenli boyaları da tercih edebilirsiniz. Dış cephe boyarken genelde açık renkler tercih edilir ancak açık renklerde yapılan hatalar küçük rötuşlarla gizlenemez. Eğer fanatikseniz dış cephe boyasında tuttuğunuz takımın renklerini de tercih edebilirsiniz. Mesela cephenin bir yüzeyinde sarı bir yüzeyinde kırmızı  kullanarak zıt kontrastlarla harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Boyanın kalitesi ve yapılan işçilik de dış cephe boya rengini etkilemektedir. Kaliteli bir boya ve nitelikli iş gücü ile dış cephenizde daha canlı, göze hoş gelen bir görüntü elde edebilirsiniz. Dış mekan boyasında hataları küçük rötuşlarla ortadan kaldırabilirsiniz ama yine de bu işin ustaları ile birlikte hareket etmeniz maddi açıdan da yarar sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top