Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Dekoratif Yalıtım ve Mantolama Farkı
Dekoratif Yalıtım ve Mantolama Farkı

Dekoratif Yalıtım ve Mantolama Farkı

Günümüzde ısı yalıtım ürünleri kullanımı yaygınlaşmış, kendini yenileyerek hızla büyümeye devam etmektedir. Bununla birlikte yaşanılan mekanların zarifliği için sistemi tamamlayacak aksesuar ürünlerini de beraberinde getirdi. Yalıtım sektöründe gözde olan pek çok firma bu durumu göz önünde bulundurarak uygulamaya hazır, yalıtımlı dekoratif yalıtım sistemleri üretimine başladı.

Her türlü yapıda kullanılabilir bu dekoratif ürünler, hem ısı yalıtımının sağladığı tüm avantajlara sahip hem de oldukça pratik uygulanabilmektedir. Üstelik dayanıklılığı oldukça yüksek ve işçilik maliyetinden ve zamandan tasarruf sağlamaktadır. Yapısındaki  özel kaplamalar sayesinde hava koşullarına karşı oldukça dirençlidir. Bu dekoratif ürünler mantolama ile bütün bina cephe giydirme ve bina cephe kaplama malzemeleri ile uyumlu olmaktadır. Aynı zamanda pek çok model seçeneği ile her yapıya özel tasarım imkanı sağlanmaktadır. Bina için dekoratif ısı yalıtımları bu avantajlarının yanında, hayalinizdeki evi sizlere çok uygun bir maliyetle tasarlamanızı da sağlar.

Bina dekoratif kaplamalarını mantolama ile karşılaştıracak olursak: Mantolamanın (sıvalı, fileli) uygulamalarına göre çok daha hızlı ve kolay uygulanabilmekte; oldukça pratiktir ve çok daha temizdir. Özellikle pencerelerin, klimanın sıva ile kirlenmesini önler. Yapınızda yenileme yaparken sıva döküntüsünden önlendiği için önemli bir avantaj sağlar. Mantolamaya göre işçiliği de daha ucuzdur.Bu kaplamalar, 25-30 kg/m3 yoğunluğunda EPS’den üretilirler. Bunun için mantolamada kullanılan 16kg/m3 yoğunlukta EPS’ye göre daha yalıtımlı bir özellik taşımaktadır.

Farklı cephelerde farklı yüzey şekillerinde rahat kullanılabilen dekoratif kaplamaların, ahşap görünümlü, seramik görünümlü, bisküvi tuğla görünümlü, laminant görünümlü vb. gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Ürünler seçiminize bağlı olarak; mantolamada olduğu gibi düz ve sade değil, farklı tasarım çeşitlerini barındırmaktadır. Mantolamaya göre; uygulandığında çok daha düzgün bir yüzey görünümü ve düzgün bir bitiş sağlamaktadır. Mesela mantolamada güneş cepheye vurduğu zaman sıva ve mala izleri belli olur. Ancak bu dekoratif kaplamalarda böyle bir görüntü ile karşılaşma olasılığınız yoktur. Dekoratif kaplama ürünleri, mantolama gibi inşaat şartlarında değil; bir fabrika sorumluluğu altına üretilmektedir. Böylece işçilik hatalarının önlenmesi sağlanmaktadır.Dekoratif yalıtım yaptırmayı düşündüğünüz takdirde işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top