Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Dekorasyon İçin Renklerin Önemi
Dekorasyon İçin Renklerin Önemi

Dekorasyon İçin Renklerin Önemi

Dekorasyon için renkler büyük önem taşımaktadır. Fazla sayıda renk seçeneği olması seçim yapmayı zorlaştırır ancak dekorasyonda çok fazla rengin bir arada kullanılması yanlış bir tercihtir. Bu yazımızda dekorasyon için renk seçimi hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Renkler ve zevkler şüphesiz ki tartışılmaz, kişiye özgün konulardır. Ancak dekorasyonuda kullanacağınız renkler yaşadığınız mekanın daha şık bir hale gelmesi için önem taşır. İşin uzmanları kafaları karıştıran renk konusuna basit bir formülle açıklık getirmiştir: 60+30+10  Bu formüle göre mekanın ana rengi %60, dikkat çekici rengi %30 bu ikisi arasındaki bağlantıyı kuracak rengi %10 oranında kullanmak gerekmektedir. Bu üç rengin elbette bir sınırı olmalıdır. Şimdi bunu örneklerle açıklayalım. Mesela dekorasyonda kırmızı ve yeşil gibi birbirini tamamlayan renkleri seçerseniz, bu iki zıt renk üzerinden devam etmelisiniz. Böylece dikkat çekici bir hava yaratabilirsiniz. Sarı ile yeşil gibi birbirine yakın renkleri bir arada kullanırsanız rahat ve işlevsel yaşantınızı ön plana çıkarmış olursunuz. Dekorasyon için küçük bir hile yapmak isterseniz  siyah rengini tercih edebilirsiniz. Özellikle aydınlatmada  siyah kullanmanız mekan içerisindeki diğer renklerin vurgulanmasını sağlayacaktır.  Mat renkler, mekanın daha aydınlık ve ferah olmasını sağlar.

Renklerin her tonunun bir arada kullanılması, dekorasyon konusunda yapılan en büyük yanlışlardandır. Mesela bir duvarı koyu yeşil, diğer duvarı su yeşili boyamak dengeyi bozar, dengenin sağlanmaması da görünüm açısından yarım kalmışlık hissine neden olur. Bunun yanı sıra zemin için koyu renkleri, duvar için az koyu renkleri ve tavan için en açık renkleri kullanmalısınız. Böylece uyumlu renkleri bir arada kullanmış olur, mekanda bir bütünlük sağlarsınız ve doğru dekorasyonu yapmış olursunuz.

Kullanacağınız renk konusunda kararsız kalırsanız mekan içerisinde kullandığınız mobilya, aksesuar ya da diğer eşyaların rengini değiştirebilirsiniz. Mobilya veya diğer eşyalarınızda zıt renkler kullanarak harika bir kontrast yakalayabilirsiniz. Bunun dışında zemin döşemesi açık renklerde ise duvarlarınızda koyu tonları tercih etmelisiniz. Ayrıca diğer mobilyaların kapaklarında kullanılan renkler de önemlidir. Şayet kapaklar parlak tonlarda ise, duvarlarda açık ve düz renkler tercih edilmelidir. Kullandığınız bu renkler; mobilya ve diğer aksesuarlarla uyum içinde olmalıdır yoksa mekan içerisinde bütünlüğü sağlayamazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top