Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Damla Sulama Sistemi ve Püf Noktaları
Damla Sulama Sistemi ve Püf Noktaları

Damla Sulama Sistemi ve Püf Noktaları

Günümüzde yaşadığımız küresel ısınma ve su kaynaklarının azalması sebebiyle tarım faaliyetleri yapılan alanlarda da kullanılan sulama sistemlerinin önemi ve nitelikleri de gitgide artmaktadır. Buna göre en az seviyede su kullanarak en fazla verimin alınabilmesi için yeni sistemler üretilmektedir. Bu amaçla faaliyet gösteren sulama sistemlerinden biri de damla sulama sistemleridir. Damla sulama sistemi ve püf noktaları nı bilmek bize bir çok alanda fayda sağlar. Bu sistemlerin temel prensibi, sulama işleminin ekilen ürünlerin sıraları boyunca giden hatlar üzerinden yapılması ve bu sayede direkt olarak su ihtiyacı duyan bölge olan bitki köklerine damlama yaparak sık aralıklarla suyu vermesidir. Bu sayede alanın tümü sulanmış olmaz, yani sadece su ihtiyacı olan bölgeler sulanarak su sarfiyatı önlenir.

Damla Sulama Sistemi Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Damla Sulama

İntensif tarımın bir aracı olan bu sistemde bitkinin köklerinin ihtiyaç duyudğu suya enerji harcamadan erişmesi sağlanır ve bu da ürünün verimliliğini artırır. Daha çok suyun az ve tuzlu olduğu alanlarda, seracılık faaliyetlerinde, çiçekli bitkiler ve meyve bahçelerinde tercih edilen bu sistemde bitki sıralarının arasındaki boş alan sulanmaz ve bu sayede hem su tasarrufu yapıldığı gibi burada su sayesinde ortaya çıkan zararlı otlar da engellenmiş olur. Sabit bir sistemle çalışan damla sulamalar fazla işgücü gereksinimi duymaz ve kendi sistemleriyle çalışmaya devam ederler. Genellikle sulama mevsiminin sonunda bakım amaçlı kaldırılırlar. Tamamen otomatik ve çok verimli bir sistem olduğu için kurulum masrafları biraz fazla olmakla beraber sağladığı verim karşısında masrafını karşılayabilmektedir. Gübreleme verimi de bu kullanımı kolay sistem sayesinde artış gösterir. Yine toprağın üst kısımları sulanmadığı için buralarda ortaya çıkan hastalıklar önlenir. Ara bölümler kuru kaldığı için de hasat ve ilaçlama gibi faaliyetler daha kolay yapılarak masrafları azalır.

Damla sulama sistemini oluşturan ayaklara bakacak olursak bunları :

-Basınç ve denetim birimi : su kaynağı, pompa, gübre tankı, hidro-siklon, filtre, debi-basınç ölçme ve düzenleme elemanları

-Su iletim ve dağıtım elemanları : ana boru hattı, yan boru hattı, damlatıcı borular

-Damlatıcılar olarak verebiliriz.

Son olarak bahsetmemiz gereken konu olarak bu sistemlerin bakımı ve sıkıntılarını verebiliriz. Buna göre bu sistemde sulama yapan boruların düzenli bakımı yapılmazsa mevcut suların içindeki tuzlar sebebiyle tıkanma yapması muhtemeldir. Bunu engellemek için sisteme belli aralıklarla belli miktarda nitrik asit ve fosforik asit uygulaması yapılmaktadır. Genellikle sulama için kullanılan borular siyah renkte  tercih edilirler. Ayrıca borulara gelecek fiziksel zararlara karşı zararlı kemirgenler ve haşaratlardan da ilaçlama ile korunması gerekmektedir.

Damla Sulama Sistemi Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Damla Sulama

Incoming search terms:

 • damlama sulama nasıl yapılır
 • damla sulama nasıl yapılır
 • damlama sulama sistemi kurulumu
 • damlama sistemi nasıl yapılır
 • damlama sulama sistemleri nasıl yapılır
 • damlama sistemi
 • damlama sistemi kurulumu
 • bahçe damlama sulama sistemleri
 • damla sulama sistemi kurulumu
 • damlama sulama nasıl döşenir

One comment on “Damla Sulama Sistemi ve Püf Noktaları

 1. nurdan on said:

  damlama sulama borularını kemirgenlerden korumak için ne tür ilaçlar kullanılmalı ve nasıl uygulanmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top