Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Çiçek Dikimi Hakkında Püf Noktalar
Çiçek Dikimi Hakkında Püf Noktalar

Çiçek Dikimi Hakkında Püf Noktalar

Çiçek dikimi, özellikle bahar ve yaz aylarında bahçelerde, evlerde ve teraslarda uygulanarak ortama son derece güzellik katan işlemlerdir. Çiçek dikimi oldukça dikkat gerektiren uygulamalardır. Bu yazımızda çiçek dikimi hakkında bilgilere ve dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Çiçek dikimi yapılmadan önce bitkinin ne tür bir ortam şartına uygun olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Her bitki için uygun sıcaklık, uygun ışık, uygun toprak ve uygun su farklılık gösterebilir. Çiçek dikiminden önce ilk olarak bitkinin ışık isteyip istemediğine veya gölgede yetişip yetişmediğine dikkat edilmelidir. Işığa dikkat edildikten sonra bitki için uygun toprak ayarlanmalıdır. Genel olarak bitkiler geçirgen toprakta sağlıklı gelişim gösterirler.

Bitkiler aşırı sıcak saatlerde kesinlikle sulanmamalıdır. Bitkilerin en ideal sulanma saatleri sabah ve akşam üzeridir. Bu nedenle bitkiler sabah saatlerinde veya akşam üzeri sulanmalıdır. Sulamada kullanılan su çok soğuk olmamalıdır. Aksi takdirde sıcak havalarda bitkiler üzerinde şok etkisi yaratacaktır.

Her bitki sağlıklı gelişim için farklı hava sıcaklıklarına ihtiyaç duyabilir. Sıcaklık normalin dışına çıkmadığı takdirde bitki sağlıklı bir şekilde büyür. Ancak sıcaklık normalin dışına çıkarsa bitkiler istenen verimde büyüme gösteremez.

Eğer çiçek dikimi saksıda gerçekleştirilecek ise uygun bir toprak ile uygun bir saksı alınmalıdır. Toprak seçimi yaparken, geçirgen özellikli, torf ile dere mili karışımı olan ve tınlı olmayan bir toprak tercih edilmelidir. Tercih edilecek saksının ise tabanı kesinlikle delikli olmalıdır. Bitkiler fazla suyu o deliklerden dışarı atabilmelidir. Bu sayede bitkiler kök çürümesi ile aşırı ıslaklıklardan dolayı oluşan hastalıklardan korunur. Kullanılan saksının büyüklüğü aynı zamanda bitki kökünün rahat gelişebileceği bir büyüklükte olmalıdır. Eğer deliksiz saksı kullanılacaksa ve saksı tabanının delinmesi saksıya zarar verecekse, saksının altına çakıl taşları veya suyun birikmesini sağlayacak malzemeler koyulur. Ardından içine delikli saksı koyulur. Bu sayede toprakta bulunan fazla su büyük saksıda birikme yapabilir.

 

 

 

Incoming search terms:

 • çiçek nasıl ekilir
 • çiçek dikimi
 • çicek nasıl dikilir
 • çiçek dikimi nasıl yapılır
 • çiçek ekimi nasıl yapılır
 • saksıya çiçek nasıl dikilir
 • saksıya çiçek nasıl ekilir
 • çiçek ekimi
 • saksıya çiçek dikimi

3 comments on “Çiçek Dikimi Hakkında Püf Noktalar

 1. Narin Fidan on said:

  Onu dinleyerek ve bakarak çok iyi ektim

 2. Narin Fidan on said:

  Vallahi çok güzel ektim çünkü “evbilgi” ‘yi dinledim çok güzel oldu

 3. Nese on said:

  Balkon saksısı aldım dikdortgen…delik yerleri var ama kapalı.. Acmammi gerek..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top