Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Çatılarda Su Yalıtımı
Çatılarda Su Yalıtımı

Çatılarda Su Yalıtımı

Yaşadığımız binaların üzerlerindeki örtü konumunda olan çatılar dış etkenler konusunda en önemli koruma işlemini yapar. Buna göre sağlamlıkları ve kullanılan malzemelerin kalitesinin çok önemli hale geldiği bu yapılarda sadece inşaat malzemeleri değil, dış etkenlerin iç alana daha az geçişini sağlamak amacıyla yapılan yalıtım malzemelerinin ve uygulamasının da dikkatli ve kaliteli şekilde yapılması gerekir. Bugün yeni yapılan bir inşaatta eğer özensiz ve idarelik bir yapı kurulmuyor ise çatı kaplamasının alt kısmında özellike su yalıtımı amacıyla bir kaplama ve yalıtım işlemi yapılmaktadır. Bunun yanında ısı ve yangın yalıtımı ile ilgili kaplama ve diğer yapı işlerinin artık genel bir tercih olduğunu da bilmekteyiz. Bu konuda ön plana çıkan ve yağmur, kar gibi dış etkenlerden iç mekanı korumada en önemli bölge olan çatıda yapılan su yalıtımı işleminin detaylarına bakacak olursak:

  • Çatıda yapılan su yalıtımının temel malzemesi bitümlü membranlardır. Bu malzemeler çatı kaplamalarında kiremit veya ahşabın hemen altında bulunan siyah geniş kaplamalar olarak da bilinebilir. Asfalt temelli bir malzeme olan bu membranlar su geçişini tamamen engelleme görevini görürler.

Su Yalıtımı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Su Yalıtımı

  • Bu malzemeleri içinde bulunan taşıyıcı donatılar polyester keçe ya da fiberglas olmaktadırlar. Bu malzemenin görevi ise örtü halinde serilen ve birbirine yapışan bu malzemelerin dış darbelere ve hareketlenmelere karşı sağlamlığını korumalarıdır.
  • Genellikle eğimli halde inşa edilen çatı sistemlerinin üzerine yapılan bu kaplamalar su tutmaz bir yapıdadır ve suyun içeriye sızmadan üzerlerinden kayması sağlanır.
  • Kaliteli şekilde kurulmuş ve kaliteli membranlarla yapılmış bir çatı yalıtımının ömrü çatının genel ömrüyle eşdeğerdir.
  • Membranlarla yapılan örtme işleminden sonra yapılması gereken detaylar olarak havalandırma, süzgeç, baskı çıtası vb. örnek gösterebiliriz.
  • Yalıtımda kullanılacak membranların rulolanmadan taşınması ve satılması gerekir.
  • Güneş ışığından pek etkilenmeyen bu malzemeler erime yapmazlar ancak renk solması yaşanabilir.
  • Çatı su yalıtımı malzemesi seçerken TSE Belgesi, Kalite Belgesi vb. referanslar alınmalıdır. Aksi takdirde kalitesiz malzemeler hem sağlığınız açısından hem de ekonomik açıdan size zarar verir.

Su Yalıtımı Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Su Yalıtımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top