Buradasınız: Anasayfa > Çatı Tadilatı > Çatı Yapımı ve İncelikleri
Çatı Yapımı ve İncelikleri

Çatı Yapımı ve İncelikleri

Çatılar, bir evin en önemli yapılarıdır. Bir binayı üstten kar, yağmur,  rüzgar ,  soğuk ve sıcak gibi olumsuzluklara karşı koruyan, güzelliğini ve sağlamlığını etkileyen yapı elemanıdır. Çatılar modellerine, kaplama çeşitlerine, eğimlerine göre, farklılıklar gösterirler. Sağladıkları bir çok avantaj ile, hayatımıza büyük ölçüde  kolaylık sağlarlar.  Bu yazımızda, çatı yapımı ve incelikleri hakkında önemli ipuçları vereceğiz.

Çatı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Çatı Yapımı

Öncelikle, çatı kaplamaa n önemli unsur şudur; eğim. Üzerine gelen suları durmadan akıtabilmesi için çatı kaplama yüzeyi meyilli olarak yapılır. Bu meyil çatının yapıldığı yerin iklimine kullanılacak çatı örtü malzemesinin cinsine ve binanın görünüşüne göre değişir. Çatı tamiri yapımında genellikle ahşap kullanılmaktadır. Ancak büyük açıklıklı iş yeri, garaj, fabrika ve benzeri,  yapılarda, dayanımlarının yüksek olması nedeniyle beto ve çelik çatılar tercih edilir.

Çatının türünün belirlenmesi, taşıyıcılık sistemleri açısından olabildiği gibi, görünüş yönünden de olabilir. Çatı, duvar kolon ve ayaklar üzerine oturabildiği gibi, doğrudan doğruya zemine de dayanabilir. Özellikle betonarme binalarda düz çatı kaplama istenildiğinde tatbik edilir. Su için az da olsa bir eğim vermek ve izolasyon yapmak şarttır.

Günümüzde önemli yapılar için hafif çatı tercih edilmektedir. Bu çatı sistemi hem daha kaliteli, hem de daha pratiktir.  Bunu kubbeye benzeyen betonarme kabuk inşaat ile yapmak mümkün olmaktadır. Böylece 7,5 santimetrelik bir kalınlıkla 25-30 metreyi aşmak mümkün olmaktadır.

Çatı yapımında bir diğer önemli nokta ise, su izolasyonu ve ısı izolasyonudur. Günümüzde çatı izolasyonu denilince akla, çatı su izolasyonu gelmektedir. Kırma diğer bir deyişle eğimli çatılarda kaplama malzemesi su izolasyonunu sağlamaktadır. Çatı sistemlerinde en çok tercih edilen su izolasyon malzemeleri, Shingle, metal kiremit, kiremit, braas sistem, Kenet sistemler (bakır, titanyum çinko, boyalı sac, kurşun…) tpo ve pvc membran sistemlerdir.

Çatı yapımında en önemli bir diğer unsur da, uygun firma seçimidir. Çatı yapımı işini uzun senelerden beri sürdüren, işlerini ustalık ve titizlikle gerçekleştiren bir firma seçmelisiniz.

Çatı Yapım Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Çatı Yapımı

 

Incoming search terms:

  • kedi yapm
  • çatı yapımı
  • ev çatısı nasıl yapılır
  • ev çatısı yapımı
  • cati yapmak
  • çatı yapımında dikkat edilecek hususlar
  • ahşap çatı yapımı
  • celık catı yapmak ıstıyorum nasıl yapım
  • cin evi catilar
  • ev cati

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top