Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Çatı Yalıtımı İşlemlerinde Yapı Seçeneklerinin Önemi Nedir ?
Çatı Yalıtımı İşlemlerinde Yapı Seçeneklerinin Önemi Nedir ?

Çatı Yalıtımı İşlemlerinde Yapı Seçeneklerinin Önemi Nedir ?

Binaların temel bölümlerinden birisi olan çatıların sağlıklı ve güvenli şekilde tesis edilebilmeleri ve altında yaşayan insanların konforlu şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan önemli işlemlerden birisi de çatı yalıtımıdır. Buna göre yapılması gereken yalıtım işlemlerinin sadece kalite veya özel istek seçeneklerine göre değil, mevcut çatı sistemlerinin özelliklerine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde yapılan çatı izolasyonları sonucunda hiçbir zaman tam korunma sağlanamaması sorunu büyük çoğunlukla yaşanmaktadır. Bu sebepledir ki insanlar ahşap çatı sistemlerinden kaçmaya çalışmışlar ve kiremit çatılar ile bu sorunları çözmeye çalışmışlardır. Ancak teras çatılar diyebileceğimiz teras alanına sahip olan düz çatı sistemleri teknik yapılarının yanında insanların sosyalleşebileceği ortak kullanım alanları olarak göze çarpmaktadır. Bu yüzden binaların daha nitelikli ve değerli olarak kullanılabilmesi için teras çatıların varlığı önemli bir konumdadır. Ancak bu tarz çatı sistemlerinin sağlıklı şekilde kullanılabilmeleri için kaliteli bir çatı yalıtımı gerekir.

Kış aylarında çatı yalıtımı görevini tam manasıyla yaparak altında bulunan zemine ısı ve su kayıplarını minimize etmek ve yaz aylarında da ısı – su kaçaklarını önleyerek, ısıtma ve soğutma enerjisi ihtiyacının, özellikle yakıt tüketimi ve enerji giderlerinden avantaj sağlanması için ayrıca, iç ortam ve iç yüzey sıcaklıklarının dengeli olmasını sağlayarak terleme, -küflenme gibi istenmeyen zararların önlenmesi ve iç ortam konforunun sağlanması, istenmeyen dış ortam gürültüsünün gereken ses izolasyonu sağlanarak yaşanılan iç ortamlarda rahatsızlık vermesinin önlenmesi, çatı imalatı yapı elemanı detaylarında kullanılan malzeme seçimi ile yaşadığımız mekanlarda yangın güvenliğinin sağlanması gerekir.

Çatı Yalıtımı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Çatı Yalıtımı

Özellikle teras tipi çatılarda su yalıtımı konusunda kristal üreten çimento bazlı malzemelerin kullanılması çok önemlidir. Çünkü kristalize malzemeler betonun içerisindeki kılcal çatlaklara nüfuz edip buraları camlaştırarak tıkadıkları için, sadece betonunuzun üzerinde bir yalıtım değil, betonunuzun içerisinde bir yalıtım olmasını sağlar. Bu sayede çok sağlıklı ve faydalı bir işlem olabileceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında bu malzemeler, klasik örtü veya membran dediğimiz malzemeler gibi bir örtü tabakası sağlamış olur ve yarı esnek yapıya sahip olmaları sonucunda bu şekilde verecekleri katkı ile birlikte kırılmalara karşı da rahatlıkla su yalıtımında kullanılabilirler.

Çatı Yalıtımı Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Çatı Yalıtımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top