Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Çatı Tipi Klima
Çatı Tipi Klima

Çatı Tipi Klima

Çatı tipi klimalar, paket tipi klima sistemlerinin bir çeşididir. Bireysel klima olan çatı tipi klimalar, hava koşullandırma sektörünün en önemli konularından birini oluşturur. Bunun nedeni sunduğu kullanım esnekliğidir. Kullanımda en çok tercih edilen cihazları paket tip cihazlardır. Bu yazımızda çatı tipi klima sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Genel olarak çatı üzerine yerleştirildiği için çatı tipi olarak adlandırılan çatı tipi klimalar zemine ya da kaide üzerine de yerleştirilebilir. Birincil işlevi soğutma olan çatı tipi klima sistemleri monoblok yapıdadır. Birinci bölümde kompresör, yoğuşturucu, batarya ve fanı toplanır. İkinci bölümde dönüş, besleme havası ve karışım havası odaları bulunur. Üçüncü bölüm ikinci bölüme eklenmiş dış ortam havası giriş odasıdır. Birinci bölüm soğutma devresi, ikinci ve üçüncü bölümler hava devresi ile ilgilidir. Bu nedenle birinci bölüm split tiplerdeki dış üniteye, ikinci ve üçüncü bölümler ise iç üniteye karşılık gelir. İkinci bölümde ana parça olarak filtre, fan ve motoru ile bir batarya yer alır. Üçüncü bölümde ise dış ortam havasını cihazın içine alan bir damper bulunur. Soğutma çevriminde dış ünite bataryası yoğuşturucu, iç ünite bataryası buharlaştırıcı olarak görev yapar.

Doğal gazlı klimalar ise kompresörün elektrik motoru yerine doğal gaz motoru ile tahrik edildiği klimalardır. Enerji olarak elektrik yerine doğalgaz kullanılır. Doğal gazlı klimanın en önemli avantajı enerji maliyetinin düşük olmasıdır. Doğal gazlı klimanın yakıt maliyeti, elektrikli klimaya göre üçte bir oranında daha ucuzdur. Doğal gazlı çatı tipi klimaların bir başka avantajı ise çevreye olan katkısıdır.

Paket tipi klima çeşidi olan çatı tipi klimaların merkezi bir sisteme göre üstünlüklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

-          Birleşik yapıdadır,

-          Yerleştirilmesi ve montajı daha kolay ve ekonomiktir.

-          Daha az kanal alanına ihtiyaç vardır

Çatı tipi klima sistemleri kapasitelerine bağlı olarak konutlarda, restoranlarda, tek veya çok katlı ofis binalarında, okullarda, açık alışveriş merkezlerindeki dükkanlarda, ticari binalarda, atölyelerde, fabrika üretim bölgelerinde kullanılır. Montajı tecrübe ve profesyonellik isteyen bu tip klimalarda kaliteli ve işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top