Buradasınız: Anasayfa > Çatı Tadilatı > Çatı Malzemeleri
Çatı Malzemeleri

Çatı Malzemeleri

Binaların güvenliği ve yalıtımı konusunda en önemli unsuru olan çatıların inşasında kullanılacak dizayn ve çatı malzemeleri hayati önem taşır. Buna göre farklı hava koşullarına uygun ve farklı seçeneklerde birçok çatı malzemesi bulunabilir. Burada sizin için önemli olan estetik ve performans açısından dengenin sağlanacağı çatı malzemeleri modelini bulabilmektir. Yapılacak bir araştırma ile birlikte ihtiyacınız olan en uygun çatı malzemesine giden yolda önemli bir yol katedilebilir. Edineceğiniz uygun çatı modeli ile ileride gerçekleşecek bakım veya yenileme faaliyetlerine olan gereksinim de azaltılmış olur.

Çevremizde birçok çatı malzemeleri çeşidi olmakla beraber en çok tercih edilen ürünler olarak kiremit, metal ve asfalt temelli malzemeleri sayabiliriz. Asfalt olarak nitelendireceğimiz malzemeler genellikle shingle, membran çatılar gösterilebilir. Metal malzeme olarak da alüminyum veya sac levha olarak karşımıza çıkan eternit tarzı malzemelerdir. Sınıflandırma konusunda asfalt, kiremit ve metal olarak değerlendirme yapmamız mümkün olabilir.

Çatı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Çatı Yapımı

-Asfalt temelli çatı malzemeleri özellikle son dönemde çok tercih edilen ekonomik bir modeldir. Özellikle kiremite karşı neredeyse yarı yarıya daha avantajlıdır. Estetik açıdan ise kiremit kadar ilgi çekici ve hoş görünümlü olmaması da fiyatı itibariyle normal karşılanabilir. Ancak shingle çatılarda özellikle yeşil gibi farklı renk seçeneklerinin kullanılması da artı bir değer katabilir. Bakım ve onarım faaliyetleri konusunda da çok zahmetli işler gerektirmeyen asfalt malzemeler günümüzün kullanım kolaylığına yönelik plastik hammaddelerin çatı inşaatında kullanılan versiyonudur.

-Metal malzemeler kendi içinde farklı çeşitlere sahiptir. Standart sac levhalarla kurulan çatılar ekonomik olarak ucuz olmakla beraber ısı yalıtımı konusunda zayıftırlar. Eternit çatılar olarak da değerlendirilebilen bu çatılar suya karşı dayanıklıdırlar ve kurulumları kolaydır. Metal malzemelerin bir artısı da uzun ömürlü olmalarıdır. Genellikle daha basit yapılar için kullanılmaktadır. Asfalt malzemelerden biraz daha pahalı olduğunu da söylemek gerekir.

-Geçmişten günümüze gelen ve yıllar yılı tercih sırasında birinciliğini koruyan kiremit malzemeler çatı denilince ilk akla gelen malzemelerdir. Estetik görünüş açısından tartışılmaz bir kaliteye sahip olan kiremitler 70 yıldan daha uzun bir süre ilk günkü görünümlerini sağlayabilirler. Günümüzde tarihi olarak nitelendirilen bir çok binanın kiremit malzemeden oluşan çatılara sahip olduğunu görürüz. Tam bir sağlamlığın olmaması sebebiyle kiremit çatıların en önemli problemi rüzgar tehlikesidir. Bir fırtına durumunda çatıdaki kiremitlerin bireysel olarak uçma tehlikesi fazladır ve unun önlenmesi için düzenli bir bakım faaliyeti gereklidir. En ağır çatı sistemi olan kiremitler ısı yalıtımı gibi konularda üst düzey koruma sağlar, halen en pahalı çatı sistemlerinden biridir.

Bu malzemeleri yanında daha az kullanım oranı olmakla birlikte sedir çatılar, beton çatılar, arduvaz ve diğer taş malzemeli çatılar da çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahip olmaları itibariyle farklı isteklere cevap verebilmektedirler.

Çatı Yapımı Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Çatı Yapımı

Incoming search terms:

  • at malzemeleri
  • çatı malzemeleri
  • çatı malzemesi
  • çardak çatısı malzeme çeşitleri
  • ÇATI SÖKÜMÜ VE YAPIMI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top