Buradasınız: Anasayfa > Çatı Tadilatı > Çatı Kaplama Değişimi ve Bilmedikleriniz
Çatı Kaplama Değişimi ve Bilmedikleriniz

Çatı Kaplama Değişimi ve Bilmedikleriniz

Evlerimiz, hayatımızda en önemli yere sahip olan yapıların başında gelir. Dolayısı ile, evlerimizin bünyesinde taşıdığı bütün malzemeler, araçlar ve gereçler de ayrı bir önem taşır. Öte yandan, diğer bir önem nokta ise, bu malzemelerin evin oluşumunda büyük bir katkısı olduğunun yadsınamamasıdır. Kesinlikle, bir evde en önemli yapı malzemelerinden biri de çatıdır. Bu yazımızda çatı sistemlerinden, çatı kaplama değişimi hakkında bahsedeceğiz.

Çatı Kaplama Değişimi Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Çatı Kaplama

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki; kaplamaları evin, bulunduğu iklime göre değişir. Çatı kaplama sistemlerini seçerken iklime büyük önem verilmelidir. Ve bu konular bir çok alanda çeşitlenir.

Başlıca çatı şekillerini 8 grupta inceleyebiliriz:

  1. Sundurma Çatı : Diğer adi tek yüzeyli çatı olan sundurma çatılar, yapımı kolay, ucuz maliyetli olup garaj, kömürlük ve bahçıvan odası gibi küçük açıklıklı yerlerde uygulanır
  2. Beşik Çatı : Diğer adi çift yüzeyli çatı olan beşik Çatı şekilde görüldüğü gibi iki yönlü, heriki yüzü bir mahyayla birbirine bağlanan, ön ve arka duvarları Kalkan Duvar adi verilen duvarlarla kapatılan çatı türüdür.
  3. Kırma Çatı : Diğer adi çok yüzeyli çatı olan kırma çatılar en çok kullanılan, en yaygın çatı türü olup, yüzey eğimleri dört yöne de eşit, tüm saçakları yatay ve ayni düzlem üzerinde olan, yüzeylerinin birbirine düz, eğik, düşük ve dere mahyalarıyla bağlandığı çatı türüdür.
  4. Mansard Çatı : Beşik ya da Kırma çatının iki ayrı eğimde uygulanmasıdır. Konutlarda, çiftliklerin saman ve malzeme depolarında, çatıda kullanım için yer açılması durumlarında kullanılır.
  5. Kule Çatı : Çoğunlukla küçük ölçekli, kare veya daire şekilli plana sahip yapılarda uygulanan, eğimi dik ve dört taraflı çatı yüzeyleri tepede birleşen çatı türüdür.
  6. Fenerli Çatı : Beşik ve Sundurma çatıların biraraya uygulanması ile ortaya çıkan çatı türüdür. Kule ve Fenerli çatılara ait örnekler aşağıda gösterilmiştir.
  7. Şet Çatı : Beşik çatıların yanyana ve daha çok güneş ışığı alacak şekilde, birbirleriyle 90 derece açı yapar biçimde dizilmeleriyle oluşur. Güneş ışığının direkt alındığı çatı yüzeylerine pencereler konulmaktadır.
  8. Kombine Çatı : Sundurma çatı yüzeylerinin kademeli olarak uygulanmasıdır. Fenerli, Şet ve Kombine çatılar, genellikle fabrika, iş yeri, sera, ahir gibi yerlerde güneşten en fazla yararlanmak ve çatıyı çok yüksek tutmamak amacıyla yapılmaktadır.

Çatı Kaplama değişimi için gerekli ilk koşul, çatı türlerini bilmekten geçer. Eğer çatı kaplama değişimi gibi bir planınız var ise, mutlaka çatı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Çatı Kaplama Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Çatı Kaplama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top