Buradasınız: Anasayfa > Çatı Tadilatı > Çatı Aktarma İşlemi Nedir?
Çatı Aktarma İşlemi Nedir?

Çatı Aktarma İşlemi Nedir?

Evlerimizin yegane korunma yapısı, çatılar hayatımızda önemli rol oynar.  Çatı kelimesinin sözlük anlamından ziyade, bizde uyandırdığı mecazi anlamına bakarsak,  barınılan, sığınılan yer anlamına gelir. ”Başını sokacak bir çatı” aslında buradan geliyor. Bu yüzden de hem evimizin koruma görevlisi olmasından hem de bizde uyandırdığı bu sıcak anlamdan dolayıdır ki, hayatımızda yeri yadsınamaz. Çatının bir çok olumlu yönü ile beraber bir çok çeşiti de vardır ve aynı zamanda bir çok görev de üstlenir. Biz bu yazımızda, çatı aktarma işleminin tanıyacağız.

Çatı Aktarma Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Çatı Aktarma

Çatı aktarma; Mevcut her türlü kiremidin (mahya dahil) çatı yüzeyinden sökülmesi, kırk ve çatlak olanların ayrılması, sağlamların temizlenerek çatı yüzeyinde belli yerlerde istiflenmesi, ait olduğu birim fiyat tariflerindeki belirtilen şartlarda tekrar yerlerine tesbiti kırık ve çatlak olanların yenileri ile değiştirilmesidir.

Bu tamirat işleminde çatının su yalıtımı, ısı yalıtımı, yağmur oluklarının yenilenmesi ve izole edilmesi, çatı karkas onarımı gibi çatının tamamı elden geçirilir.
Çatı aktarma uygulamasında, çatının modeline ve bulunduğu bölgenin iklimine göre kiremit altı su yalıtımı yapılmalıdır. Kiremit altı su yalıtım örtüsü ve/veya levhaları kullanılır.
Su yalıtım levhası olarak, marsilya tipi kiremitler için İsoline levhalar kullanılmaktadır. Alaturka (osmanlı) kiremitler için ise Rufoline levhalar kullanılır.

Çatıda bir çok yapı malzemesi kullanılır. En çok kullanılan yapı malzemesi, kiremittir. Peki Çatı aktarma nasıl gerçekleşir?

Çatıda ki mevcut olan kiremit ve omuz mahyaları komple sökülür. İçlerinde kırık, çatlak ve yıpranmış olanları yenileri ile değiştirildikten sonra çatı üzerinde balyalar halinde istiflenir. Sökülen kiremitlerden sonra ortaya çıkan kiremit altı tahtalarının eksik olanları tamamlanır, çürümeye yüz tutmuş ve kırılmış olanları yenileriyle değiştirilir. Eksik çivili olanlar yeniden çivilenir. Çatı yüzeyi her türlü toz, kir ve atıklardan süpürülerek temizlenir. Yağmur sularının tahliyesinde kullanılan dereler ve iniş boruları pvc malzemeden oluşuyor ise bunlar sökülüp yerlerine köşeli olan kaliteli ve markalı pvc yağmur dereleri montajlanır İniş tahliye boruları ise duruma göre 70’lik veya 100’lük pvc borular ile değiştirilir. Daha sonra; Temizlenen çatı yüzeyine alt kısmı zift kaplı muşambalı, üstü ise ( jütlü ) sentetik çuval örgü deseni ile kaplı çuvallı kiremit altı muşambası diye tabir ettiğimiz 1 metre eninde 20 metre uzunluğunda olan kiremit altı muşambasını oluk hizalarına paralel şekilde hizalayıp ve birbiri üzerine onar santimetre binecek şekilde ayarladıktan sonra çiviler ile çayı yüzeyine çakılır. Kiremit altı muşambası serilen çatı yüzeyine daha önceden balyalar halinde istiflediğimiz kiremitler yeniden döşenir. Bu işlem sırasında gizli yağmur dereleri veya pvc yağmur dereleri hizasındaki ilk sıra kiremitler ile gerekli görülen bölümlerdeki kiremitler kaymaları önlemek amacıyla ince inşaat teli ile bağlanıp çivilenir.
Çatının semer bölümlerinde bulunan omuz mahyaları harçlanırken, hazırlanan harcın içerisine kırmızı renkli toz boya karıştırılarak çatıdaki kiremitlere uygun görüntü bütünlüğü sağlanır.Çatıda mevcut olan bacaların kenarları, çatıya çıkış kapağının kenarları ve üzeri, varsa asansör kulesinin ve merdiven boşluğunun duvar diplerinin kenarları ile yıpranmış olan üst beton yüzeyleri, su yalıtım membranı diye tabir ettiğimiz alüminyum folyolu izolasyon malzemelesi ile her türlü su sızıntılarına karşı izolasyon yapılır. Bu ürünler yırtılma yapmayan, esneyebilen ve üzerinde bulunan alüminyum folyo sayesinde her türlü iklim farklılıklarına uzun süre etkilenmeden dayanabilen su yalıtım malzemesidir. Çatı aktarma işleminde en son olarak da mevcut durumdaki bacalar, asansör kulesi ve merdiven boşluğunun dış duvarları çatıya ve binaya uyumlu bir renk ile boyanır.

Çatı Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Çatı Aktarma

Incoming search terms:

  • ziftli kağıt
  • ziftli kağıt fiyatları
  • kiremit altı ziftli kağıt fiyatları
  • 1 top ziftli kagıt kac metre ne kadar
  • kiremit altı ziftli kağıt nasıl döşenir
  • kagitli zift
  • catida kirik kiremit degistirme
  • catı ziftli kağıt kaç çeşit
  • çatı için ziftli kağıt fiyatları
  • çatı altı ziftli kağıt fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top