Buradasınız: Anasayfa > Banyo > Çamaşır Makinesi ve Çalışma Prensipleri
Çamaşır Makinesi ve Çalışma Prensipleri

Çamaşır Makinesi ve Çalışma Prensipleri

Yaklaşık 100 yıl önce çalışma sistemi ve işlevleri ortaya çıkmaya başlayan çamaşır makineleri o günden bu güne teknolojik gelişmeler yardımıyla beraber niteliklerini artırarak bugün evlerimizin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Bugün halen elde yıkama amaçlı çamaşır deterjanları üretilse de çamaşırlarını elde yıkayan insanların sayısı azalmıştır diyebiliriz. Genel olarak elektrikli ürünlerin kullanıldığı her bölgede çamaşır makinesinin varlığından söz edebiliriz. Ülkemizdeki duruma baktığımızda da yeni teknolojiye sahip olan çamaşır makinelerinin pahalı olduklarını söylemekle beraber ikinci el ya da daha eski teknolojilere sahip makinelerin pahalı denecek bir fiyata sahip olmadığını da belirtmek gerekir. Bu yüzden eğer çamaşır makinesi ihtiyacınız varsa birkaç haftalık günlük harcadığımız paradan daha az bir fiyata uygun ve işimizi görebilecek bir çamaşır makinesi bulmamız mümkündür. Çamaşır makinesi ve çalışma prensipleri konusunda bilgi sahibi olmak, daha deneyimli olmamızı sağlar.

İsmi üzerine temel görevi çamaşır yıkama olan çamaşır makineleri yaklaşık bir 30 yıl öncesine kadar kullanıcının da fiziksel faaliyetine gereksinim duyan bir şekilde çalışmaktaydı. Merdaneli makineler olarak bilinen bu cihazların makine içinde su ve deterjan yardımıyla dönerken kişinin de bir yandan çamaşırları ovma veya çitleme yaparak yine elleriyle temizliyordu. Ancak o dönemden sonra yaygınlaşan otomatik çamaşır makineleri ile birlikte kullanıcıya sadece çamaşırları yerleştirmek, gerekli programı ve deterjanı ayarlamak kalmıştır.

Çamaşır Makinesi Servis Ehil Firmalarına Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Çamaşır Makinesi Teknik Servis

Teknik detaylara girecek olursak, akıllı bir yapıya sahip olarak üretilen çamaşır makinelerinin çalışması çamaşırların konulduğu tambur denilen metal haznenin döndürülmesi ile başlar. Bu bölümün döndürülmesinde elektrik gücü kullanılır. Yıkama yapılması için gereken su içeri alnmaya başlanır ve daha sonra deterjan haznesinden gelen deterjanla birleşir. Bunların ne zaman ve ne çeşitte olacağını ayarlamak için üzerindeki düğmelerden yararlanılır. Örnek vermek gerekirse bu ayarlar yıkama süresi, su sıcaklığı, sıkma şiddeti, kumaş türü seçenekleri olabilir. Su sıcaklığının ayarlanması yeni nesil makinelerde olmakla beraber bu özellik olmayan makinelere ayrıca sıcak su kanalı bağlanması gerekir. İşleme başlayan makinenin kapağı açılmaz hale gelir, kapak ancak makine durdurulursa açılır.

Çamaşırların makine içine doldurulmasından sonra yapılan ayarlara göre su valfinden içeriye su girişi yapılır. Tamburun yeterli suyu almasından sonra deterjanla da birleşen su sürekli tamburda çevrilerek dışarı doğru itilir. Bu sayede kirler çamaşırlardan arınır. Bu işlem sonrası kirli su boşaltılmaya başlanır. İçeriye tekrardan alınan temiz su ile çamaşırların durulaması yapılır. Temizlenen çamaşırlara son işlem olarak sıkma işlemi yapılara temizlik sırasında emdikleri su çıkartılır.

Çamaşır Makinesi Servis Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Çamaşır Makinesi Teknik Servis

Incoming search terms:

  • çamaşır makinesi çalışma prensibi
  • çamaşır makinesinin çalışma prensibi
  • Camasır makınası calısma prensıbı
  • camasır makıne calısma
  • çamaşır makinesi yıkama prensibi
  • çamaşır makinesinin yıkama prensibi nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top