Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Çalışma Odası Dekorasyonu
Çalışma Odası Dekorasyonu

Çalışma Odası Dekorasyonu

Çalışma odası, konutlarda çalışmak için özel olarak tasarlanmış bir oda çeşididir. Çalışma odasında kullanılacak eşyalar, aksesuarlar, renkler oldukça önemlidir. Dikkat dağıtıcı, abartılı eşyaların olmaması gereken çalışma odasında sessizlik ve konfor dikkat edilmesi gereken ilk noktalardır. Bu yazımızda çalışma odasının alanlarına göre dekorasyonuna değineceğiz.

Çalışma odası insanın hayalindeki çalışma ortamını rahatça yansıtabileceği bir alandır. Tamamen kendi zevkine uygun ve rahat edilebilecek şekilde tasarlanarak verimli  çalışmaya olanak sağlar. Çalışma odası dekorasyonu, hangi alanda çalışma yapılıyorsa ona uygun şekilde yapılmalıdır. Masanın şekli, boyutu, üzerindeki aparatları, ışıklandırma gibi özellikler çalışılan alana göre tercih edilmelidir.

-     Resim atölyesi olarak kullanılacak bir çalışma odasında ışıklandırma en önemli noktadır. Renklerin iyi görülebilmesi için odanın aydınlık olması gerekmektedir. Aynı zamanda oda içinde geniş hareket alanı sağlamak için fazla eşyalardan kaçınılmalıdır.

-     Bilgisayar odaklı bir iş yapılacaksa odanın genişliğinden çok, kullanılacak masanın özellikleri daha büyük önem taşımaktadır.  Bilgisayar ve ona bağlı cihazlar kullanıcının kolaylıkla ulaşabileceği konumda olmalıdır. Gereksiz eşyalarla masanın üstünde kalabalık yapılmamalıdır. Hem bilgisayar kullanımı hem de diğer işlerin pratik şekilde yapılabilmesi için L biçimli masalar oldukça  kullanışlı olacaktır.

-     Araştırma  ve  yazı yazma odaklı  çalışma odalarında ise en önemli nokta kitaplıklardır. Kitaplıkların montajına ve içine dizilecek raflara son derece dikkat edilmelidir. Bu odalar göz alıcı ışıklarla aydınlatılmamalıdır. Daha çok masa ve yer lambaları ile gerekli minimum aydınlatma sağlanmalıdır.

Çalışma odasında dikkat dağıtan eşyaların olmaması gerekir. Aşırı rahat görünen koltuk veya yataklar olmamalıdır. Ancak  çalışma odasında misafir ağırlanacaksa veya görüşme, toplantı tarzı birleşimler yapılacaksa oda bir büro tarzında dekor edilmelidir. Aynı zamanda oda kesinlikle ferah ve havadar olmalıdır. Havasız, kapalı ortamlarda çalışmak veya toplantı yapmak son derece sıkıntılı olup verimliliği düşürecektir.

Kullanım amaçlarına göre farklılık gösteren çalışma odalarında çalışılan alan ne olursa olsun en önemli noktanın odanın ferah ve havadar olması gerektiği unutulmamalıdır. Ferah, havadar  ve verimli bir çalışma ortamı yaratmak için işinde ehil firmalardan yardım alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top