Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Bulaşık Makineleri ve Özellikleri
Bulaşık Makineleri ve Özellikleri

Bulaşık Makineleri ve Özellikleri

Keyifle yediğimiz yemekleri yerken kullandığımız araç gereçlerin temizliği yemek sonrası için daima bir sıkıntı oluşturmuştur. Yemekleri koyduğumuz tabaklar, pişirmenin yapıldığı tencere, tava gibi aletler ya da yemek için kullandığımız çatal, kaşık ve bıçaklar gibi malzemeler ağır yağ ve diğer lekelere sebep olurlar. Buna göre zaman içinde her alanda olduğu gibi yemek alanında da hayatımızı kolaylaştırmaya başlayan teknolojik gelişmelerin ışığında bu sıkıntıdan insanları kurtararak keyifle ve sonrasını düşünmeden yemek yiyebilmemizi sağlayan bulaşık makineleri icat edilmiştir. Yaklaşık bir 100 senelik geçmişi olan bu makineler ile hem yemek yeme keyfimiz hem de bu sayede yaşam kalitemiz artmıştır. Tarihi olarak 100 yılı verdiysek de gerçek anlamda dünyada 30-40 yıldır kullanılan bu cihazlar ülkemizde de son 20-30 yıldır kullanılmaktadır. Bugün teknolojik gelişmelerle birlikte yeni nesil modelleri üretilen bulaşık makinelerinin halen bir lüks tüketim aracı olarak görülmesi yanlış olacaktır. Hatta elle yıkamada harcanan suyun daha fazla olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Günümüzde farklı birçok model olması itibariyle bulaşık makinesi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan temel olanlarına bakacak olursak :

-Bulaşık makinelerinde önemli olan bir kriter kapasitedir. Buna göre uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen bu kapasitelerin sizin makineyi kullanım amacınıza ve yemek takımlarınıza uyması gerekir. Ticari amaçla alınan makinelerde de kapasite ölçütü saatte yıkanabilen malzeme sayısıdır.

Bulaşık Makinesi Servisi Ehil Firmalarına Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Bulaşık Makinesi Teknik Servis

-Diğer önemli bir kriter olan bulaşık makinesi boyutlarıdır. Günümüzde genellikle yeni yapılan inşaatlarda mutfak bölümünde bulaşık makineleri için bağlantılar oluşturulmakta ve dolap seçeneklerinde bulaşık makineleri genellikle dolaplara gömülü şekilde bulunmaktadır. Ev kullanımında sabit olan bulaşık makineleri ticari kullanımda hareketli de olabilirler. Sabit durmaları için ayaklara sahip olan bulaşık makineleri standart ya da ‘tall tub’ olarak ayrılabilir.

-Bulaşık makinelerinin teknik özelliklerine sırasıyla bakabiliriz. Buna göre makinenin iç kısmına hazne denir. Genellikle paslanmaz çelikten üretilen bu hazneler ses konusunda yalıtıma sahiplerdir. Bulaşıkların kuruması için sıcaklığı korurlar. Eski nesil makinelerde pek göremediğimiz bu malzeme bugün çoğunlukla kullanılmaktadır. Bunun yanında bulaşıklarda bulunan yemek artıklarının tesisatları tıkamaması için makinede öğütücüler bulunabilir. Ancak bu durumda makinenin daha fazla ses çıkarması söz konusu olabilir.

-Yeni nesil bulaşık makineleri bünyelerinde bulunan sensörler yardımıyla yıkama süresi, su sarfiyatı, sıcaklık gibi detaylar içerideki bulaşık miktarına göre ayarlanır. Bu sayede su ve enerji tasarrufu üst seviyededir. Bununla birlikte yine de makinenin kişisel isteklere göre ayarlanmasını sağlayan düğmeler bulunmaktadır.

-Makinelerin kapaklarının çalışma süresince kilitli olması ve ancak makine durduğunda açılması güvenlik açısından önemlidir. Bunun yanında çocuklar için özel kilitler de bazı ürünlerde bulunmaktadır.

Bulaşık Makinesi Servis Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Bulaşık Makinesi Teknik Servis

 

Incoming search terms:

  • bulaşık makinesinin özellikleri
  • bulaşık makinaları ve özellikleri
  • bulaşık makinalarında aranan özellikler
  • bulaşık makinesi mutfağa uymuyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top