Buradasınız: Anasayfa > Sauna, Buhar Odası > Buhar Odası ve Sauna Arasındaki Farklar Nelerdir?
Buhar Odası ve Sauna Arasındaki Farklar Nelerdir?

Buhar Odası ve Sauna Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kapalı bir alan, yoğun sıcaklık, içeride oturan rahatlamış, dinginleşmiş ve genellikle ter atan insanlar…Bu tür tanımları duyduğumuzda aklımıza genellikle sauna veya hamam türü mekanlar gelmektedir. Bu iki mekana üçüncü olarak buhar odalarını da ekleyebiliriz. Yüksek sıcaklıklar sonucunda terleme yoluyla vücuttan zararlı maddelerin atıldığı, kasların gevşemesi ile birlikte de hem fiziksel hem de ruhsal bir rahatlama, stres atma hissinin kazanıldığı bu mekanların kısacası hem fiziksel hem de ruhsal anlamda önemli faydalar sağladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Buhar odası ve sauna arasındaki farklar nelerdir? diye bir soru sorduğumuzda nasıl bir cevabı olur diye hiç düşündünüz mü? Kan dolaşımının hızlanması, solunum faaliyetlerinin daha sağlıklı hale gelmesi gibi faydaları da bu şekilde saymaya devam edebiliriz. Ancak bu yazıda bahsedeceğimiz durum genel olarak akıllara tek bir görüntü ve ortamı getiren bu farklı ortamların birbirinden teknik anlamda farklı olduğu ve sonuç olarak pek olmasa da sonuca gidilen yol açısından farklı sistemlere sahip olduklarıdır.

Buhar Odası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın!

Buhar Odası

Buhar odası ve sauna konusunda yapı ve malzeme  seçenekleri konusunda önemli farklılıklar bulunmaktadır. İlk olarak ortak olan özelliklere bakacak olursak yüksek ısı ve kapalı ortamı bu sınıfa dahil edebiliriz. Bundan sonra ise buhar odalarının adından da anlaşılabileceği üzere sürekli bir buhar etkisi altında olması ve bu sonuçla nemli ve rutubetli bir alana sahip olması fark yaratan bir durumdur. Buna karşılık saunalarda kuru bir ortam esas alınmaktadır. Bu farklılık sonucunda iki yapı arasında kullanılan malzemeler de farklılaşmıştır. Buna göre buhar odalarında nem oranı çok yüksek oranda olduğundan zemin genelde ıslak olmaktadır. Buralarda suya dayanıklı, kayganlığa karşı duyarlı ve genellikle kanallara sahip olan zeminler tercih edilir. Zemin ve duvarlar genellikle banyolara benzer şekilde seramik kaplıdır ve çok güçlü sızdırmazlık özelliklerine sahiptir. Tavanlar da rutubete karşı dayanıklı ve genellikle eğimli yapıda olmaktadır. Saunalarda ise ters şekilde ahşap malzemeler tercih edilmektedir. Nem oranı en fazla yüzde 25 civarı olduğundan yapı malzemelerinin suya dayanıklı olmasına gerek yoktur. Tavanlar da düz olmaktadır.

Temel sistem uygulamasına bakacak olursak buhar odasının temel sistemi olan buhar jeneratörü odanın dışında olup kontrol paneli ile yönetilmektedir. Bu haliyle daha gelişmiş bir sisteme sahip olan buhar odasına göre saunada ısıtma sistemi odanın içinde bulunur ve yanan taşların üzerine su serperek odadaki nem oranını ayarlayabilirsiniz. Buhar odalarında sıcaklık 45 dereceyi görmekle birlikte saunada kuru olduğundan daha az kişiyi etkileyen 90 dereceye varan sıcaklık değerlerine ulaşılabilir. Genel olarak saunalar daha küçük alanlardadır ancak buhar odaları biraz daha geniş alana sahip olurlar. Kişiye sağlanan fayda konusunda ise buharın solunum yollarına olan katkısı fazla olmakla birlikte nem oranı düşük olan saunalarda terlemenin daha fazla olduğunu belirtmemiz gerekir.

Buhar Odası Firmalarına Ulaşmak İçin Hemen Tıklayın!

Buhar Odası

Incoming search terms:

  • buhar banyosu
  • buhar odası nasıl kullanılır
  • buhar banyosu nasil kullanilir
  • sauna ve buhar banyosu faydaları
  • sauna buhar odası farkı
  • buhar odası kullanımı
  • sauna ve buhar odası kullanımı
  • buhar odası nasıl yapılır
  • eve buhar odas
  • sauna mı buhar banyosu mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top