Buradasınız: Anasayfa > Boya > Boya İşleri İçin Pratik Öneriler
Boya İşleri İçin Pratik Öneriler

Boya İşleri İçin Pratik Öneriler

Boya, bir evin temizliğinin tamamlanması açısından uygulanması gereken bir işlemdir. Özellikle yaz aylarında uygulanması daha kolay olacaktır.Bunun için kullandığınız renk ve çeşitlerin sizlere uygun olması gerekmektedir. Bu yazımızda size boya hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

Öncelikle bu konu hakkında bilmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bir odada kullanılması gereken malzeme için; boya kutusunun üzerinde 1 m2 için kullanılması gereken miktar yazıyordur. Miktarın belirlenmesi için duvarın genişliğini ve yüksekliğini ölçün ve duvarın alanını hesaplayın. Boya uygulanmadan önce uygulanacak yüzeyin temizlenmesi, tadilattan geçmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzey pürüzlü ise, son kata mümkün olduğunca mat bir boya uygulayınız. Son katta mat boya kullanıldığında bu pürüzler daha az belli olacak, göz zevkini bozmayacaktır. Duvarların birleştiği yerleri ve köşeleri küçük rulo ile ya da fırça ile uygulamak gerekmektedir. Kalan geniş kısımlar da büyük rulo ile boyanmalıdır. Muhtemelen kenarlarda izler oluşacaktır, bunun için büyük rulo ile kesişim noktalarının üzerinden aynı yönde geçmek gerekir. Kaç kat fırça süreceğinizi duvarın önceki rengi ve durumu belirler. Genellikle iki ya da üç kat sürülmektedir.

Boya yaparken kullanacağınız ürünün devamlı aynı markadan olmasına dikkat ediniz. Seçtiğiniz ürünün üzerinde bulunan talimatlarına uyunuz.

Boya yapmadan önce yüzeyin nemli ve kirli olmamasına özen gösteriniz. Böyle bir durum varsa uygun hale getirdikten sonra uygulamaya başlayınız. Boyaları uygun miktarda malzemeleri güzelce karıştırınız. Boya yapacağınız hava koşullarına dikkat ediniz. Çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen gösteriniz ve ince katlar halinde uygulayınız. Boyaya üzerinde yazan talimatlar dışında toz ya da sıvı takviyesinde bulunmayınız. Üzerinde bulunan inceltici formülün dışına çıkmayınız. Rengin işlemesini istiyorsanız parlak yüzeyleri mat yüzeyler haline getiriniz.

Uygulama işlemi bittikten sonra artan malzemeyi tekrar kullanabilmek için cinsine göre saklayabilirsiniz. Su bazlı ürünleri su ekleyerek, solvent bazlıları ise solvent ekleyerek; karıştırmadan inceltip, saklayabilirsiniz. Ancak boyanın hava ile temasını önleyerek, serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Boya işleri dikkat ve ustalık gerektiren bir iş olduğu için işinden anlayan eller tarafından yapılması daha uygun olacaktır. Bunun için işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top