Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Bireysel Klima Sistemleri
Bireysel Klima Sistemleri

Bireysel Klima Sistemleri

Bireysel klima sistemleri, merkezi klima sistemlerine göre daha uygun fiyatta olmasından dolayı özellikle evlerde sıkça tercih edilen bir sistemdir. Bu sistemler paket tipi klimalar ve split klimalar olmak üzere iki çeşittir. Bu yazımızda bireysel klima sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Paket Tipi Klimalar

Paket tipi klimalar; pencere tipi, oda tipi ve çatı tipi paket klimalar olmak üzere üçe ayrılır. Pencere tipi paket klimalar kompresör, kondenser, kablolar, borular ve kontrol elemanlarıyla bir bütün olarak üretilir. Oda penceresinde oluşturulan özel platforma yerleştirilir. Cihazın yarısı oda içinde, yarısı oda dışında yer alır. Dışarıda bulunan kondenser kısmı kendi fanı ile aldığı dış havaya yoğuşma ısısını atarken oda içinde bulunan evoperatör kısmı üzerinde bir başka fanla geçirilen odadan ısı geçirilir. Cihaz böylece soğutma yapar.

Daha ekonomik olan oda tipi paket klimalar, mini split klimaların ve pencere tipi klimalarının avantajlarının birleşimidir. Tüm elemanlar bir paket içindedir. Cihaz, oda dış duvarında oluşturulan özel kör kasa içine yerleştirilir. Cihazın yarısı oda içine, yarısı da oda dışına yerleştirilir.

Çatı tipi paket klimalar genel olarak çatı üzerine yerleştirildiği için bu şekilde adlandırılır. Fakat zemine ya da kaide üzerinde de yerleştirilirler. Öncelikli işlevi soğutma olan çatı tipi paket klimalar monoblok yapıdadır. Bu klima sistemleri kapasitelerine bağlı olarak konutlarda, restoranlarda, ofis binalarında, okullarda kullanılırlar.

Split Tipi Klimalar

Bir iç ve bir dış üniteden oluşan split klima sistemlerinde, bu iki ünite arasında soğutucu akışkanın geçtiği bakır boru bağlantısı ve elektrik bağlantısı bulunur. Soğutma çevrimi esas alınan split klimalar, duvar tipi ve kanal tipi olmak üzere iki çeşittir.

Duvar tipi split klima sistemlerinde kompresör ve kondenser üniteleri binaların dış çevrelerine yerleştirilir. Havayı şartlandıran evoperatör ve fan, filtre ve diğer aksesuarlar iç üniteyi oluşturur.

Kanal tipi split klima sistemlerinde iç ve dış üniteler duvar tipi klimalardaki gibi aynen bulunmaktadır. Buna ek olarak iç ünitelere bağlanan kanal sistemiyle şartlandırılan hava farklı hacimlere taşınabilir ve çok noktada üfleme yapılarak homojen dağılım sağlar. Kanal tipi iç üniteler tavan arası, asma tavan, mutfak gibi bölmelere yerleştirilerek gizlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top