Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Bireysel Emekli Kimdir? Nasıl Bir Sistem Var?
Bireysel Emekli Kimdir? Nasıl Bir Sistem Var?

Bireysel Emekli Kimdir? Nasıl Bir Sistem Var?

Bireysel Emeklilik Sistemi; gelir elde edilen dönemlerde tasarruf yapılmasını ve emeklilik döneminde gelir elde edilmesini sağlayan, birikimlerin profesyonel portföy yönetim şirketleri tarafından yönetildiği, devlet tarafından vergi avantajlarıyla desteklenen ve denetlenen bir sistemdir. Sistemin 1,8 milyonu aşkın katılımcısı bulunmaktadır. Öncelikle bireysel emekli kimdir? Nasıl bir sistem var? Bu soruların cevabını bilmek gerekir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne medeni hakları kullanma ehliyetine sahip herkes katılabilir. Bireysel Emeklilik Sistemi dâhilinde emekliliğe hak kazanabilmek için en az 10 yıl ödeme yapılması ve 56 yaşının doldurulması yeterlidir.

Sistemden emekli olunması halinde, ödenen katkı payları ve bunlara ait getiriler kişinin isteğine bağlı olarak toplu para veya emeklilik maaşı olarak ödenebilir. Ayrıca maaş tercihi aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak seçilebilmektedir.

Emeklilik hakkı kazanıldığında:
Sistem,

* Maaş olarak,
* Toplu para olarak,
* Hem toplu para hem de maaş olarak,

ödenmesi imkanını sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Hizmeti Veren Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel emeklilik sisteminin en büyük avantajı ise vergi muafiyetidir. Bu muafiyet;

-          Ücretli çalışanlar, ödedikleri katkı paylarını, ödendiği ayda elde edilen ücretin %10′unu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirebilir.

-          Yıllık beyanname verenler; gelirlerinin %10′unu ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla, bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları toplamını, katkı tutarlarının gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olması şartıyla vergi matrahından indirebilir.

-          İşverenler yine yukarıdaki limitler çerçevesinde doğrudan gider yazmak sureti ile vergi matrahından indirebilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi, emeklilik döneminizde size ek bir gelir imkânı elde etmenizi amaçlayarak, çalışma hayatınızda sahip olduğunuz yaşam standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürmenizi sağlayan bir tasarruf ve yatırım sistemidir.

Sistem, gönüllü katılım esasına dayanır.

Kamu Sosyal Güvenlik Sistemleri’ne bir alternatif değil, buna ek olarak gelir elde edebileceğiniz tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapmış olduğunuz tasarruflar, tercih etmiş olduğunuz emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirilir ve konusunda uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilir.

Bireysel Emeklilik Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Bireysel Emeklilik Sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top