Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Bilinen Önemli Yabancı Halı Çeşitleri ve Özellikleri
Bilinen Önemli Yabancı Halı Çeşitleri ve Özellikleri

Bilinen Önemli Yabancı Halı Çeşitleri ve Özellikleri

Geçmişten günümüze bir sanat dalı olarak gelen halı dokumacılığı, eskiden sanat amaçlı olarak yapılmasının yanında ihtiyacı karşılamak için de yapılan bir işlemdir. Kültürlerin kimliğini yansıtan bir sanat harikası olan halılar ve halı çeşitleri, zamanın değişmesiyle daha renklenmiştir.  Bugün ise ihtiyaç konusunda makineleşmeye geçildiği için el dokumacılığı istisnalar dışında sadece yaşatılmaya çalışılan bir sanat dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarzda veya kendilerine has farklı yöntemlerle üretilen halı çeşitleri arasında sadece ülkemizde değil, yurtdışında da yüksek kalite seviyelerine veya kendilerine has özelliklere sahip ve adıyla özdeşleşen halı çeşitleri bulunmaktadır.

Halı Döşeme Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Halı Döşeme

Bunlardan birincisi olan Afgan halısı denince akla Pakistan’da yaşayan Afgan göçmenlerince dokunan halılar gelmektedir. Bunlar saray halısı tarzında olmayıp, göçmen halısı tarzında genellikle yüne yün bazen ipek bazen de ipek saçaklı dokunan halılardır. Büyük düzeyde bordo gibi koyu renkler hakimdir. Floraldan çok geometrik desenler barındırırlar. Afgan halıları ucuz emek dolayısı ile ucuz fiyatla ön plana çıkmış halılardır. Bizim Hereke halılarımız gibi antika olacak şekilde hiç bir zaman üretilmemiştir. Halı konseptinde de değişen moda kavramı ile birlikte Afgan halılarına doğru bir eğilim olmuştur. Moda ile birlikte ucuz ve göçmen tarzındaki bu halılara yoğun ilgi gösterilmesine rağmen son günlerde ilgisini yitirmeye başlamıştır.

Bir diğer bilinen halı çeşidi olan İran halıları da bizde olduğu gibi saray tipi olarak pamuk üzerine yün dokuma ile yapılmış veya daha yöresel olarak yüne yün çalışılmış halılardır. Dokundukları merkezlere, köylere ya da atölyelere bağlı olarak desenleri, değişmekte ve tekrar etmektedir. Bugün aldığınız bir İran halısı eğer 60-70 yaşları arasında ise bu halının bir antika özelliği yoktur. Bu halı otoritelerin deyimiyle “al, kullan, at” tarzı bir halıdır. Bu halıyı ilerde değerli olur, antika olur diye saklamamızın bir anlamı olmayacaktır. Ancak elimizde gerçek antika bir İran halımız varsa bu halıyı nasıl kullanacağımızı, nasıl saklayacağımızı bir uzmandan öğrenmemiz gerecektir.

Halı Döşeme Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Halı Döşeme

Incoming search terms:

  • iran halısı özellikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top