Buradasınız: Anasayfa > Alçıpan > Betopan Özellikleri
Betopan Özellikleri

Betopan Özellikleri

Betopan, neme direnç özelliği ile dış cepheler için vazgeçilmez bir malzemedir. Ağaç, çimento ve sağlığa zararsız kimyasal katkı maddelerinin birleşimiyle oluşan betopan, ağaç ve çimentonun olumlu özelliklerini içeren bir inşaat levhasıdır. Bu sayede yapıların farklı bölümlerinde farklı isteklere göre, istenen çözümleri sunabilmektedir. Suya oldukça dayanıklı olan betopan, suyun içinde ancak 3 gün bekletildiğinde kesitin ortasının ıslandığı görülmüştür. Bu yazımızda dayanıklılığı ile birçok mekanda tercih edilen betopanlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Betopanın, çimento ve ağaçların olumlu özelliklerini aldığını belirtmiştik. Peki çimento ve ağaçların olumlu özellikleri nelerdir? Çimentolar neme karşı oldukça dirençlidir, suda şişirme yapmaz, küflenmez, yangına dirençli, böcek ve haşereye dayanıklıdır. Ağaçlar ise hafiftir, darbelere karşı dayanıklıdır, ısı yalıtımı sağlar, makine ile işlenebilir ve elastik bir yapıya sahiptir. Bu iki malzemenin birleşimiyle oluşan betopanların genel olarak avantajlarına bakarsak:

–        Alev almaz.

–        Plastik değildir.

–        Nemden etkilenmez.

–        Böceklenme yapmaz.

–        Suda şişmez, küflenmez.

–        Hızlı ve kolay montaj edilebilir.

–        Prefabrik yapılar için son derece idealdir.

–        Sağlığa zararlı en ufak bir madde içermez.

–        Ses ve ısı yalıtımını mükemmel şekilde sağlar.

Farklı kalınlık, ağırlık ve boyutlara sahip olan betopan çeşitlerinden tercih yaparken, montaj elemanları seçiminde son derece dikkatli olunmalıdır. Uzun vadeli bir yapı isteniyorsa kesinlikle kaliteli malzemeler tercih edilmelidir. Malzemelerin paslanmaz özellikte olmalarına dikkat edilmelidir. Eğer yapımızın uzun ömürlü olmasını istiyorsak, yapıda kullandığımız en küçük ürününe kadar her şeyin kaliteli ve uzun ömürlü olması gerekir.

Betopan uygulama süreci 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

1)   Kesim işlemi: Kullanılacak alana göre betopanlar işinde ehil ustalar tarafından ince bir işçilikle kesilir.

2)   Vidalama işlemi: Kesimi yapılan parçalar, monte edilecek yerlere dikkatlice vidalanır. Vidalamadan önce vidalanacak yerler işaretlenir.

3)   Boyama işlemi: Vidalanan parçalar kullanıcının zevkine göre tercih ettiği boya ile boyanır.

Son derece kaliteli ve uzun ömürlü olan betopanlar hakkında belirttiğimiz noktalar dışında seçilecek firmanın kalitesi de oldukça önemlidir. Çok düşük fiyatlara aldanıp bu işte ehil olmayan firmalar tercih edilirse ileride çıkacak sorunlar daha fazla masrafa yol açacaktır. Bu yüzden her zaman için kaliteli ve işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

 

 

Incoming search terms:

  • betopan
  • betopan nedir
  • betopan özellikleri
  • betopan nasıl uygulanır
  • betopan nasıl yapılır
  • betopan ev nasil yapılır
  • betopen nedir
  • betopan uygulama video
  • betopan uygulaması
  • betopen mi iyi atapen mi farklari neler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top