Buradasınız: Anasayfa > Banyo > Banyo Tasarımı Sırları
Banyo Tasarımı Sırları

Banyo Tasarımı Sırları

Banyo evinizin en önemli bölümlerinden biridir. Güne sağlıklı ve zinde bir başlangıç yapmak , gün boyunca yaşadığınız stresi üzerinizden atmak için ılık bir duş vazgeçilmezdir. Eğer evinizde şık bir banyonuz varsa bu daha keyifli bir hale gelir. Banyonuz ister geniş olsun ister dar birbirinden değişik tasarımlar ile  onu konforlu ve şık bir hale getirebilirsiniz.

Banyolarınızı geniş göstermek için duvarlarınızda açık renkler hakim olmalıdır. Pastel ve koyu renkler basık, boğucu bir hava verirken; uçuk, yumuşak  renk tonları banyoda geniş bir alan hissi yaratır. Banyonuzun ölçüleri müsait olduğu takdirde geniş çaplı ve fazla desenli olmayan fayanslar tercih edilmelidir. Desenlerin yoğun olması ortama boğuk ve sıkıcı bir hava vermektedir. Bunun dışında aynaları daha fazla kullanmak, cam kabin tercih etmek de ferahlatıcı bir tasarım için önemlidir. Düşük voltta spot ışıklarla yapılan aydınlatma ile veya cepheye bakan küçük bir pencere ile banyonuz daha aydınlık, ferah bir hale gelebilir.

Banyonuzun kullanışlı bir hale gelmesi için, öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Mesela lavabo, lavabonun üzerine ayna, havlu dolabı… Seçile aksesuar ve mobilyalar kesinlikle mekanın büyüklüğüne göre olmalıdır. Banyonuzun daha geniş ve ferah olmasını dilerseniz  girişi ortasından olan bir tasarım oluşturmanız gerekir. Girişin sağ ve sol tarafına da duş kabinini ve klozeti yerleştirmek daha ferahlatıcı bir hava verir.

Genellikle ev projelerinde banyoya geniş bir alan bırakılmaz. Peki mekanınız dar ise nasıl bir tasarım yapılmalıdır? Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızdabanyo dekorasyonu daha dikkatli yapılmalıdır. Banyonuzu öyle bir şekle getirmelisiniz ki hem şık hem de kullanışlı olsun. Mesela eni dar genişliği uzun, dikdörtgen bir banyo için uç köşeden giriş yapılan bir tasarım gerekir. Girişin sol tarafına lavabo ve aynayı; girişin sağ tarafına, lavabonun karşısına da klozeti yerleştirip dip tarafa da duş kabininizi ya da küvetinizi yerleştirmelisiniz. Uç bir köşeden giriş yaptırmak istemeyenler daha ortadan giriş tercih edenler ise girişin karşısına lavabo ve aynayı yerleştirip; sağ veya sol tarafa da klozeti ve duş kabini yerleştirebilirler.

 

Incoming search terms:

  • banyo tasarm
  • banyo dizaynı nasıl olmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top