Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Bahçe Düzenleme
Bahçe Düzenleme

Bahçe Düzenleme

Bahar ve yaz aylarında herkes güzel bir bahçede havanın tadını çıkarıp, huzurlu vakit geçirmek ister. Yeşille iç içe olup mis gibi kokular eşliğinde oturmak, dinlenmek ister. Ancak bahçe düzenlemelerinde yapılan yanlışlar, bu keyifli anları bazen insana yaşatamayabiliyor. Bahçe genişliğine, toprak verimine ve yaşanılan yerin iklimine göre farklılıklar gösteren bahçe düzenlemeleri, profesyonelce yapılmadığı zaman insanı dinlendirmek yerine son derece rahatsız edici olabilir. Yapılan yanlışların en büyük nedenleri; bahçeye ekilen bitkilerin tam olarak bilinmemesi ve bahçede nelerin istenip istenmediği konusunda yaşanan kararsızlıklardır. Bu yazımızda huzurlu bir bahçe elde edebilmek için bahçe düzenlemelerinde dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Kış aylarında bakımı yapılmayan ve solmuş, dökülmüş yapraklarla, yabani otlarla dolan bahçemizi yaz aylarına hazırlamak için öncelikle geniş çaplı bir temizlik yapmalıyız. Bahçe alanını yeni bitkiler ekmeye elverişli hale getirdikten sonra bahçemizde hangi bitkileri ve aksesuarları kullanacağımıza karar vermeliyiz. Bahçe düzenlememizin nasıl  olacağını planlamamız için öncelikle bahçemizin krokisini çizmeliyiz ve nasıl bir düzenleme olacağının taslağını hazırlamalıyız. Bu kroki bütün detayları içermelidir. Bu sayede bahçemizdeki sorunların çözümü üzerine masa başı tartışması yapabiliriz.

Bahçe düzenlemede dikkat edilmesi gereken ilk unsur simetri ve orandır. Bahçemizde olmasını istediğimiz bitki ve aksesuarları simetrik şekilde dizmek, bahçemizi oldukça düzenli ve güzel gösterecektir. Aynı zamanda kullanacağımız bitki ve aksesuarların bahçe genişliği ile oranına dikkat etmeliyiz. Örneğin bahçemiz küçükse, büyük ağaçlar tercih etmek bahçemizin kötü görünmesine sebep olacaktır.

Bahçe düzenleme yapılırken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, görüntü ve gürültü kirliliğini ortadan kaldırmaktır. Eğer bahçemizin bir köşesi kötü bir manzaraya sahipse veya çevrede bulunan gürültülü bir ortama yakınsa, bahçemizin o bölümlerinde büyük ağaçlar kullanabiliriz. Bu sayede görüntü kirliliğini ortadan tamamen kaldırabileceğimiz gibi gürültü kirliliğini de azaltmış oluruz.

Herkesin bahçesinde özellikle görmek istediği farklı aksesuarlar vardır. Bahçemizde kullanacağımız aksesuarlar bitkilerimizle orantılı olmalıdır. Bu sayede bahçemizde bir bütünlük sağlayarak, şık ve huzurlu bir ortam yaratabiliriz.

Genel olarak baktığımızda, profesyonel bir bahçe düzenlemesi için en önemli faktörün düzenlemeye başlamadan önce bahçe planının yapılması olduğu görülmektedir. İşinde ehil firmalarla yapılacak bahçe planlamaları sayesinde hayal edilen huzurlu ve şık bahçeler elde etmek son derece kolaydır.

Incoming search terms:

  • bahçe düzenleme
  • bahe dzenleme
  • bahçe düzenlemesi
  • bahçe düzenleme teknikleri
  • bahce düzenlemeleri
  • peyzaj düzenlemeleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top