Buradasınız: Anasayfa > Bahçe Çiti > Bahçe Çiti ve Malzemeleri
Bahçe Çiti ve Malzemeleri

Bahçe Çiti ve Malzemeleri

Bahçe çiti kurulumu konusunda teknik detaylarla beraber en çok dikkat edilen konulardan birisi de kurulacak sistemin hangi malzemeden üretileceğidir. Bahçe çiti ve malzemeleri konusunda bilgi sahibi olmak size hem kolaylık sağlar hem de bahçenizin dekorasyonu ile ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Buna göre sadece direklerden ibaret olmayan, farklı çeşitlerde karşımıza çıkabilen bahçe çitlerinin genel olarak tercih edilen malzeme sınıfının ahşap olduğunu bilmekteyiz. Bahçe çiti denilince hepimizin aklına ahşap malzemeli tekli direklerden oluşan bir sistemin gelmesi de bu tarzın ne kadar sık kullanıldığının bir göstergesidir. Ancak günümüzde farklı bir çok model ve malzemenin bu alanda kullanıldığını da düşünürsek çit sistemlerini bu kadar basite indirgemek yanlış olur.

Ahşap çit malzemelerinin neden tercih edildiğine bakacak olursak öncelikle tahtanın kolay bulunan ve doğramasının yapılabileceği bir madde olması, diğer malzemeler gibi endüstriyel işlemden geçmeden de kullanılabilmesi, bunun yanında estetik açıdan hoş ve naif bir  görünüme sahip olması, düzenli bakımı yapıldığında uzun zaman kullanılabilmesi gibi etkenler sayılabilir. Ancak bu uzun ömüre sahip olabilmesi için bakım faaliyetlerine sürekli ihtiyaç duyması, dış etkenlerden en kolay etkilenebilen malzeme olması, böcek ve haşeratlardan da zarar görebilmesi gibi olumsuz duurmlar bu malzemelerin dezavantajı olarak verebiliriz. Ancak genellikle estetiğe önem verilen bahçelerde ve basit bir çit sisteminin kurulması gereken tarla, bahçe, arsa gibi alanlarda ise tahta malzemeler tercih edilmektedir.

Bahçe Çiti Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Bahçe Çiti

Diğer bir çit malzemesi olan metal malzemelere bakacak olursak alüminyum malzemeyi de bu sınıfa alabiliriz. Genel özellikleri açısından demirle benzeşen alüminyumun en büyük faydası dış alanlarda bulunan malzemelerin en büyük sıkıntısı olan paslanma etkisinden etkilenmemeleridir. Bunun yanında bakıma ahşaptan daha az ihtiyaç duymaları, kaliteli ve işlenmiş ahşaptan daha ucuz olmaları ve etraftaki bitki etkisinden dolayı çürüme veya bozunma göstermemeleri ortak etkilerindendir. Boya konusunda da alüminyumun renk atma ve aşınma sorunları yaşama ihtimali demire göre daha azdır.

Son olarak diğer malzemelerden daha az da olsa plastik malzemeli çitlerden de bahsetmek gerekir. Bu malzemeler bakım ihtiyacı bakımından en kolay kullanıma sahip ürünler olmalarına rağmen dış görünüş açısından pek estetik değere sahip olmadıkları için tercih edilmezler. Ancak son dönemlerde daha pahalı modeller olmakla beraber plastik veya alüminyum iskelet üzerine ahşap görünümlü kaplamaya sahip olan çit modelleri bu iki tarzı birleştirebilmek için üretilmeye başlamışlardır.

Bahçe Çiti Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Bahçe Çiti

Incoming search terms:

  • bahçe çiti hangi bitkiden yapılır
  • bahçe duvarı için malzemeler
  • çit malzemeleri
  • tahtadan bahçe çiti nasıl yapılır
  • tarla çit malzemesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top