Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Baca Sistemleri İle İlgili Bilinmeyenler
Baca Sistemleri İle İlgili Bilinmeyenler

Baca Sistemleri İle İlgili Bilinmeyenler

Ev, işyeri veya büyük fabrikalarda kullanılan ısıtma sistemlerinde sistemin çıkış ayağı olarak son noktasında bulunan baca sistemleri, son ayak olması itibariyle de en önemli görevlerden birine sahiptir. Baca sistemi ile ilgili bilinmeyenler i öğrenmek size ısıtma konusunda daha kaliteli bir deneyim kazandırır. Binalarda bulunan ısıtma sistemlerinin akciğerleri olarak da nitelendirebileceğimiz bacalar, kalorifer,kombi, zemin ısıtma, soba gibi belli bir kazan veya brulör vasıtasıyla ve bir yakıtın yanmasıyla ısıtma faaliyeti yapan sistemlerin hava ile bağlantısını kurarak sağlıklı çalışmasını sağlarlar. Bunun yanında bir diğer ana görevi yanma faaliyetleri sonucu oluşan dumanın sağlıklı bir biçimde dışarıya atılmasını sağlamak olan bacalar sağlıklı çalışmadıklarında binaya ve çevresine büyük zararlar verebilmekte, yangın veya duman zehirlenmesi gibi felaketlere yol açabilirler. Bu yüzden herhangi bir ısıtma sisteminin işleyiş parçalarına olduğu kadar ihtiyaç duyulan temiz havanın girişinin ve kirli havanın çıkışını sağlayan bu yapılara da gereken önemin verilmesi çok önemli bir konudur.

Baca Temizliği Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Baca Temizleme

Baca sistemlerinin kurallara uygun olarak kurulması, bakımının yapılmaması veya kalitesiz malzemeden kurulması sonucunda istenmeyen felaketlerin olma ihtimalinin yanında buna gerek kalmadan da neden olacağı fazla yakıt sarfiyatı sebebiyle bağlı bulunduğu sisteme zarar getirir. Böyle bir durumun başımıza gelmemesi için 2007 yılında yürürlülüğe giren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği uyarınca binalarda kullanılacak bacaların EN 1856-1 yeterlilik belgesi ile belli bir standardın üzerine çıkarılması hedeflenmiştir. Ayrıca ideal bir baca sisteminin yapması gereken şekilde mevcut ısıtma sisteminin verimliliğini optimum hale getirebilmesi ve çevreye duyarlı olabilmesi için baca sistemlerinin işinde ehil montaj ekipleri eliyle kurulmaları ve yılda bir kere bu kişiler tarafından bakımlarının yapılması gerekmektedir. Özellikle 2008 yılından itibaren ülkemizin çoğunluğunun doğalgazlı ısıtma sistemlerine geçmesi ile bu sistem için daha uygun olan baca sistemleri kurulmaya ve mevut sistemler yenilenmeye başlanmıştır.

Bu saydığımız bilgiler ışığında mevcut binadaki bacanın yenilenmesi veya yeni bir bacanın yapılması durumunda baca seçimi yaparken bilinçli bir şekilde davranılması ve oluşacak risklerin minimuma indirilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlara bakacak olursak :

-Bacanın üretici firmasının mutlaka TS EN 1856-1 standardına ve CE belgesine sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.

-Bacanın çap hesabının Tek ısıtma veya birden fazla ısıtma veya endüstriyel baca sistemleri standartlarına göre işinde ehil kişiler tarafından iyi hesaplanması gerekir. Aksi takdirde bacanın çok fazla çekmesi çevre kirliliğine, az çekmesi ise içeridekilerin zehirlenme tehlikesine sebep olur.

-Baca malzemesinin içerisinde nem veya asit barındırmaması amacıyla paslanmaz çelik olması önemlidir.

-Son olarak bacadan geçen dumanın yoğunlaşarak bacada yer tutmaması ve kolayca çıkabilmeleri için bacanın izolasyonunun iyi yapılması gerekmektedir.

Bu noktalarla birlikte genel olarak baca sistemleri çeşitlerini verirsek bunlar :

-Konut tipi, paslanmaz, process, kaskad ve eş merkezli baca sistemleridir. Paslanmaz baca sistemlerini de kendi için de tek cidarlı, çift cidarlı ve alüminyum cidarlı baca sistemleri olarak sınıflandırabiliriz.

Baca Temizleme Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Baca Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top