Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Aydınlatma ve Televizyona Etkisi
Aydınlatma ve Televizyona Etkisi

Aydınlatma ve Televizyona Etkisi

Yıllardır evlerde veya ortak alanlarda değerini hiç yitirmeden insanları karşısına bağlayan mekanların baş köşelerinde yerini hazır tutan televizyonlar, yayın sistemlerinin değişmesine rağmen ev dekorasyonunda bulundukları yeri kaybetmemişlerdir. Her alanda teknolojinin geliştiğini gözlemlerken televizyon da teknolojiyle birlikte gelişmektedir. Geçmişe göre yapıları biraz daha incelip ve ekranları genişleyen bu sistemler özellikle akşam saatlerinde insanların karşısında uyumalarını veya tüm akşamlarını karşılarında oturarak geçirmelerini sağlayabilmektedirler. Televizyonlar etrafa yaydıkları ışık ile ortamda barınan diğer aydınlatma sistemleriyle uyum sağlamalıdır. Aynı zamanda bu aydınlatma sistemleri, mekan dekorasyonu ile de doğru orantılı olmalıdır. Unutulmaması gereken detay da bu mekanların aydınlatmasında televizyonun kendi sağladığı ışığı da dikkate alınmasıyla daha az veya çok bir aydınlatma seviyesi belirlemek gerekir. Buna göre genellikle televizyonların oturma odalarında veya yatak odalarında bulunduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca televizyonun bulunduğu pozisyona göre de ışığın nerelerden vuracağının belirlenmesi ile televizyon üzerinde parlama yapması engellenmelidir. O yüzden dekorasyon aşamasında eğer odada bir televizyon bulunacaksa ışıklandırma ona göre dizayn edilmelidir. Görüldüğü üzere aydınlatma ve televizyona etkisi oldukça önemlidir.

Daha teknik detaylara geçersek öncelikle televizyon etrafında kullanılan ışıklandırmanın çok yüksek güçte bir aydınlatma olmaması gerekiyor. Özellikle çok göz alan, yüksek güçteki aydınlatmalar televizyon izleyenlerin gözünü yorabilmekte ve rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden seçeceğiniz aydınlatmanın dağınık ve sizi yormayacak bir aydınlatma olması gerekmektedir.

Bu ışıklandırmayı tam televizyonun olduğu yere doğru yönlendirirseniz televizyon üzerinde parlama yapacaktır. Televizyonun arkasına koyarsanız da gözünüzü alacaktır. Dolayısı ile en mantıklı seçim, televizyonun biraz uzağında ve dağınık ışık sağlayan bir aydınlatmadır.

Televizyonun olduğu odanın çok karanlık olması demek orada oturan insanların tek uyarıcı olarak televizyonu algılaması demektir. Bunun da insanlar için yorucu olacağı kesindir. Bu odanın ne herkesin dikkatini televizyona çekecek kadar karanlık ne de başka bir şeye çekecek kadar aydınlık olmaması gerekiyor. Etrafa dağınık ışık veren bir sarkıt bu bölüm için uygun olacaktır.

Incoming search terms:

  • yerden ışıklandırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top