Buradasınız: Anasayfa > Aydınlatma > Aydınlatma Sistemleri ve Ürünleri
Aydınlatma Sistemleri ve Ürünleri

Aydınlatma Sistemleri ve Ürünleri

İnsanlığın geçmişten günümüze üzerine en çok eğilerek sürekli geliştirmeye çalıştığı konulardan birisi de aydınlatma ve bu amaçla kullanılan enerjilerden maksimum verim alınabilmesidir. Büyük enerji kaynağı olan güneşin etkilerinin azaldığı anlarda ve erişemediği noktaların aydınlatılması ve üzerine hep kötü anlamlar yüklenen karanlığın ortadan kaldırılması için çalışmalar sürekli olarak devam etmektedir. Günümüzde aydınlatma sistemleri ve ürünleri, gittikçe artan bir piyasa durumuna sahiptir.

Aydınlatmayı ; doğal aydınlatma, yapay aydınlatma, iç ve dış mekan aydınlatması gibi temel gruplara ayırmak mümkündür.

Doğal aydınlatmanın içerisinde gezegenimizin başlıca enerji kaynağı olan güneş, yıldızlar ve ay yer alır. Özellikle mimarlar bu kaynağın etkin kullanımını gözeterek çalışmalarını sürdürürler.

Bahçe Aydınlatma Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Bahçe Aydınlatma

Geçmişten günümüze insanlar doğal kaynakların yerini tutacak bir çok yapay aydınlatma ürünü geliştirmişlerdir. Aydınlatma sistemleri, bu amaçla keşfedilmiş, günümüzde de hala kullanılabilen ürünleri şöyle sıralayabiliriz ; yağ kandili, gaz lambası, meşale, yağ lambası, mum, floresan lamba, elektrikli ampul, reflektör lamba, neon lambalar… Teknolojik gelişmelere paralel olarak enejiyi daha verimli kullanabilen, daha sağlıklı ve estetik ürün araştırma çalışmaları yapılmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi 20. yüzyılın büyük buluşlarından biri de ampuldür. Ampuller içerisinde bulunan filamadan geçen elektrik akımıyla birlikte filamanın aşırı ısınması sonucu ışık yayarlar. Maliyetleri düşük ve üretimi kolay olduğundan oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Bununla birlikte ampullerin enerji verimi oldukça düşüktür. Floresanlar ise ampulden on kat etkin,dört kat uzun ömürlüdür.

Bulunuşunun üzerinden geçen yıllarla birlikte led(light emitting diode) teknolojisi de hızlı bir gelişim göstermiştir. Diğer aydınlatma sistemleri uygulamalarının yanında daha uzun süre kullanılabilmesi, enerji verimliliğinin yüksek olması ve küçük boyutlu olması gibi avantajları vardır ancak maliyeti nispeten yüksektir. Ledlerin de kullanım alanı oldukça geniştir. Dünyanın pek çok metropolünün mimari açıdan ışıklandırılmasında bu teknoloji kullanılır. Bugün üretilen el fenerlerinde, bahçelerimizin, yollarımızın aydınlatılmasında LED lambalarını görmek mümkündür. Trafik ışıklarında da renkli ledler kullanılmaktadır.

Aydınlatmanın türü , ne şekilde yapılacağı, nerede ve kimler için uygulanacağı gibi önemli noktaları vardır. Bu doğrultuda farklı teknolojilerde ve kombinasyonlarda farklı parlaklıkta ve renkte aydınlatma ürünleri kullanılmaktadır.

Aydınlatma Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Bahçe Aydınlatma

Incoming search terms:

  • bahçe yer ışıklandırma lambaları
  • banyo led lamba
  • bilgi bahçe peyzaj
  • cardak lambalri
  • dış cephe aydınlatma sistemleri bilgi
  • solar enerjisi bahçe çiti aydınlatma sistemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top