Buradasınız: Anasayfa > Alçıpan > Alçıpanın Faydaları Nelerdir ?
Alçıpanın Faydaları Nelerdir ?

Alçıpanın Faydaları Nelerdir ?

Genel olarak alçı levha şeklinde bilinen alçıpan, arasında alçı bulunan iki kartondan meydana gelen yapı malzemesidir. Duvar yada tavan yapımında kullanılan iç mekan malzemesi olan alçıpanın bir çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda size alçıpanın faydalarından bahsedeceğiz. Alçıpan ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlanmıştır ve daha sonra kolay uygulaması sayesinde diğer ülkelerde de yaygınlaşmıştır.

Alçıpanın faydalarından ilk ve en önemlisi yangına dayanıklı oluşudur.. Bu hayat kurtaran özelliğinin yanı sıra diğer avantajı ise ses, ısı yalıtımı ve bakteri üretmemesidir. Alçıpan, kullanım alanının çok olması nedeniyle tüm dünyada tercih edilen bir iç mekan malzemesidir. Alçıpanın faydaları arasında diğer yapı malzemelerine göre çok daha kolay şekil alması ve kolay uygulanması da vardır. Alçıpanlar kalınlıklarına göre çeşitlendirilebilirler. Uygulanacak alana göre 6-18 mm arasında değişiklik göstermektedirler. İnce olan, yani 6 mm olan alçıpanlar kolay şekil aldıkları için daha çok dekorasyon amaçlı kullanılırken, 7,5-9,5 mm olanlar ise asma tavan yapımında kullanırlar. 9,5-18 mm arasındakiler ise daha kalın duvar bölmeleri için uygundur. Alçıpanın faydalarından biri de yangına olduğu gibi suya da dayanıklı oluşudur. Bu alçıpanlar ıslak mekanların kullanımı için uygundur. İçindeki sıvılar, lifler sayesinde temiz ve sağlıklı mekanlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Alçıpanın farklı çeşitleri de mevcuttur. Uygulanacak yere ve alçıpanın kalınlığına göre, küt, yarım pahlı, yada pahlı yarım yuvarlak şeklinde olabilir. Kolay şekil alması alçıpanın faydalarındandır ve bu sayede değişik şekillerde iç mekan uygulaması yapmanıza olanak sağlar. Diğer yapı malzemeleriyle karşılaştırıldığında alçıpan daha hafif olduğu için depremde, yangında vb afetlerde daha az zarar ortaya çıkması yine alçıpanın faydaları arasındadır.

Alçıpan insanlara ve doğaya dost bir yapı malzemesidir. pH değeri sayesinde bakteri üretmez ve insanlar için son derece sağlıklı bir ortam oluşturur. Genel olarak tercih sebebi olmasını sağlayan kolay işçiliği, hafifliği ve hızlı uygulanması alçıpanın faydaları arasında geçerliliğini korusa da, işinde ehil firmalardan faydalanmak sizin için çok daha hızlı ve düşük maliyetli olacaktır. Böylece hem işinizi güvenle yaptıracak hem de güzel görünen yapılara sahip olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top