Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Alçı Kartonpiyer Nasıl Üretilir ?
Alçı Kartonpiyer Nasıl Üretilir ?

Alçı Kartonpiyer Nasıl Üretilir ?

Günümüzde estetik faydasının yanında kullanım konusunda da birçok fayda sağlayan alçı kartonpiyer malzemesi kendi içinde özel bir karışıma sahiptir. Temel anlamda kelime karşılığına bakarsak : Alçı kartonpiyer alçı ile iplik liflerinin ve suyun birarada karıştırılarak elde edilen malzemenin kalıplara dökülerek kurumasının ardından çıkarılan ürüne kartonpiyer nedir. Kartonpiyer dekorasyon amaçlı ve yapılarda uygulamada ortaya çıkan bazı eksiklikleri izole etmede çok yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir.

Ucuz işgücüne sahip olan Türkiye’de alçı kartonpiyer çok kullanılmakla beraber, her geçen gün alçısız kartonpiyer (polistren) ürünlerinin kullanım oranında çok hızlı artış yaşanmaktadır. Sektörde yaklaşık 100-120 bin kişi istihdam edilmektedir.Yapıları kabartmalarla bezemek için çoğunlukla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde kullanılan, sertleştirilmiş mukavva veya katıklı alçıdır.

Kartonpiyer Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Kartonpiyer

Binaların içleri ile cephelerini çeşitli malzeme ve tekniklerle süsleme geleneği, neredeyse mimarlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Kartonpiyer, İtalyanca carta (kağıt) sözcüğünden köklenen “cartone” den geliyor, anlamı ise sıkıştırılmış kağıt. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip bu sözcük 1610′lardan itibaren karton kutular için de kullanılmaya başlıyor. Sıkıştırılmış kağıdın sanat dünyasına katılışının bir örneği; Raphael’in 1680′de üzerine freskolar yaptığı ünlü kartonlarıdır.

Alçı kartonpiyer, suyla karıştırılıp hamur haline getirilen kağıdın önce tutkal, sonra üstübeçle karıştırılmasıyla elde edilen bir malzeme. Bu malzeme önceden hazırlanan kalıplara (ki, eskiden her biri birer sanat eseri değerinde idi) dökülür ve kuruduktan sonra yapıların tavanlarına ya da duvarlarına monte edilir. Kartonpiyer malzemesi daha sonraları yerini kullanım kolaylığı olan alçıya, daha sonraları ise poliüretan esaslı olanlara bıraktı. Şimdiki güçlendirilmiş haliyle ömrü bina ömründen fazladır.

Kartonpiyer Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Kartonpiyer

Alçı kartonpiyer uygulaması pek de kolay olmayan, zor bir üründür. Uygulama sırasında sıkıntılar yaşanabilir ve evimizi güzelleştirmek için kullanacağımız bu ürünü bir kabusa çevirebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için mutlaka ehil ustalarla çalışılmalı ve kaliteli materyal kullanımına dikkat edilmelidir. İşinizi yaptıracağınız firmayı dikkatli seçmeniz daha sonra yaşamanız mümkün olan sorunları en baştan önlemek anlamına gelir.

Incoming search terms:

  • kartonpiyer kriter no
  • kartonpiyer temizliği nasıl yapılır
  • kartonpiyer temizliği
  • kartonpiyer nasıl yapılır
  • mutfak kartonpiyer
  • kartonpiyer neyden yapılır
  • alci kartonpiyer nedir
  • kartonpiyer malzemesi
  • kartonpier malzemesi
  • alcisız kartonpiyer nasıl boyanir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top